Dodano: 27 listopada 2016 09:57

Nie chcą parku w Szczawnie. Część radnych przeciw inicjatywie burmistrza

Tematy: 


Część radnych szczawieńskich przeciwna jest inicjatywie zamiany terenu położonego za pomnikiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej w park o tej samej nazwie. Pomysł zamiany administracyjnej tego fragmentu uzdrowiska przedstawił burmistrz Marek Fedoruk, jednak podczas kolejnych komisji spotkał się on ze sprzeciwem części radnych.

– Decyzji radnych nie rozumiem. – mówi burmistrz Marek Fedoruk – Teren, gdzie stoi pomnik, de facto oznaczony jest jako LS (las, przyp. redakcji), jednak na jego terenie nie jest prowadzona gospodarka leśna. Uznałem, że rozsądnym i  pożądanym byłoby jego uporządkowanie, tym bardziej, że za kilka miesięcy obchodzić będziemy 210 rocznicę Bitwy pod Strugą. Pod pomnikiem co rok odbywają się uroczystości upamiętniające ułanów, w których bierze udział spora grupa mieszkańców Szczawna i Wałbrzycha – a wygląd terenu za pomnikiem pozostawia sporo do życzenia. 

Nazwa Park Ułanów Legii Nadwiślańskiej od lat funkcjonuje w mowie potocznej. Zakorzeniona jest tak bardzo, że trafiła nawet na mapy Google. Burmistrz Marek Fedoruk twierdzi, że zmiana przynależności administracyjnej i nadanie terenowi statusu parku nie wiąże się z żadnymi kosztami.

– Proponowana przeze mnie zmiana nie wiąże się z żadnymi nakładami finansowymi czy inwestycjami. – mówi w rozmowie z Dziennikiem burmistrz Fedoruk – Radni doskonale to wiedzą, ponieważ trwają obecnie prace nad budżetem na 2017 rok i wszyscy posiadają wiedzę o nieprzeznaczaniu specjalnych środków czy to na rewitalizację, czy oświetlenie tej części miasta. Plusem natomiast jest to, że zmiana właściwości administracyjnej otworzy drogę do rozmów z choćby z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w celu pozyskania środków zewnętrznych  na ten cel. Nie rozumiem więc, skąd upór radnych i sprzeciwianie się temu pomysłowi.

Podobnego zdania jest radny Adam Jennings, który pomysł uważa za słuszny:

– Ten sprzeciw to działanie pozbawione jakiegokolwiek sensu, mające jedynie na celu torpedowanie działań burmistrza, z pominięciem dobra mieszkańców. Sprzeciwiają się radni, można powiedzieć opozycyjni, którzy sprzeciwiają się większości działań burmistrza. 

Pomysłowi sprzyja niewielka grupka radnych: Adam Jennings, Łukasz Kuriata, Małgorzata Pachota i Andrzej Kogut. Reszta – 11 radnych – blokuje pomysł burmistrza. Próbowaliśmy porozmawiać z nimi i zapytać o powody sprzeciwu. Przewodnicząca Rady, pani Mucha, nie chciała dziś (sobota, 26.11) rozmawiać, broniąc się dniem wolnym i… porą obiadową. Ci, z którymi udało się nam skontaktować, albo nie potrafili odpowiedzieć na pytanie dlaczego są przeciwni pomysłowi, albo zasłaniali się potrzebą zastanowienia nad tematem.

Dziś teren za pomnikiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej nie zachęca do spacerów. Stojący na uboczu pomnik służy za szalet miejski i nielegalne wysypisko śmieci. Niezagospodarowany teren odstrasza, a odrestaurowany i oświetlony pomnik Ułanów Legii Nadwiślańskiej stoi u drzwi… do lasu.

26.11.2016. Szczawno-Zdrój. Teren przy pomników Ułanów Legii Nadwiślańskiej. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

26.11.2016. Szczawno-Zdrój. Teren przy pomników Ułanów Legii Nadwiślańskiej. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zobacz także

© DTP Service s.c. Wałbrzych 2015