Dodano: 17 lutego 2023 13:40

Budowa wieży widokowej w Wałbrzychu. Oferta oficjalnie wybrana. Wieża ma kosztować ponad 10 mln złotych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wybrano wykonawcę wieży widokowej w Wałbrzychu • Wieża widokowa w Wałbrzychu ma kosztować 10 mln złotych • Budowa wieży rozpocząć ma się wiosną 2023 roku

Wałbrzych oficjalnie wybrał jedną z dwóch ofert na budowę wieży widokowej w sercu Parku Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu. Przypomnijmy, do przetargu zgłosiły się dwie firmy. Droższa oferta opiewała na ponad 18 mln złotych, tańsza na niewiele ponad 10 mln. To tę drugą ofertę wybrało miasto, choć pieniędzy zarezerwowanych na ten cel jest mniej.

Miasto miało zarezerwowanych na budowę wieży blisko siedem milionów złotych. Wybrana oferta jest wyższa, jednak już pod koniec stycznia władze Wałbrzycha zapewniały, że wieża powstanie.

W połowie ubiegłego roku zaprezentowana koncepcja budowy wieży w sercu Parku imienia Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu mówiła o szacunkowych kosztach na poziomie blisko 4 mln złotych. Dziś miasto zapewnia, że ma w budżecie na ten cel blisko siedem milionów… i zamierza poszukać oszczędności na innych zadaniach.

REKLAMA

Wybudujemy wieżę w Parku Sobieskiego! Jedna z ofert w przetargu jest zbliżona do kosztorysu, jaki posiadamy. W budżecie na ten cel mamy 6,7 mln zł, ale jesteśmy zdeterminowani, aby obiekt ten powstał. Szukamy oszczędności na innych zdaniach – informowało pod koniec stycznia miasto.

Miasto jest zdeterminowane, by zrealizować tę inwestycję, choć sytuacja finansowa gminy jest trudna, co wielokrotnie w ostatnich tygodniach podkreślał sam prezydent Wałbrzycha.

W ostatnich tygodniach zawieszono między innymi realizację przyszłorocznej edycji Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego, a na ostatniej sesji rady miejskiej podjęto decyzję o emisji obligacji o łącznej wartości 50 mln złotych. Jak zapewniano, w dużej mierze, by pokryć koszty prowadzonych inwestycji.

Przy okazji poprzednich publikacji na naszej stronie pojawiła się sonda z pytaniem, czy wieża powinna powstać. 57 procent uczestników odpowiedziało, że nie (wynik sondy na 17 lutego).

Czy Wałbrzych powinien budować wieżę w Parku Jana III Sobieskiego?

Loading ... Loading ...

Koncepcja wieży widokowej w śródmieściu Wałbrzycha. Fot. użyczone / UM

Koncepcja wieży widokowej w śródmieściu Wałbrzycha. Fot. użyczone / UM

Koncepcja wieży widokowej w śródmieściu Wałbrzycha. Fot. użyczone / UM

Koncepcja wieży widokowej w śródmieściu Wałbrzycha. Fot. użyczone / UM

II miejsce w konkursie na budowę wieży widokowej w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu fot. użyczone / UM Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 • otto pisze:

  Na odśnieżanie szkoda kasy ale na zbędna wieżę gdzie banda lokalnych pijaczków znajdzie schronienie, już nie szkoda.

 • Henryk pisze:

  jestem za NIE ! Raz że Brzydka / będzie szpecić ! / a dwa są inne ważniejsze wydatki . A jak Ktoś się upiera przy tej wieży to niech buduje lecz z własnych pieniędzy ten bubel architektoniczny !

 • AZ pisze:

  a kto wygral przetarg? co to za dziennikrstwo? w koncu to pieniadze obywateli, powinni wiedziec, komu placa?

 • AZA pisze:

  a kto wygral przetarg? co to za dziennikrstwo? w koncu to pieniadze obywateli, powinni wiedziec, komu placa?

 • Miro pisze:

  Nie ma na co kasy wydać !! Tylko na kolejną już 30 wieżę…co za debilizm

 • Martin pisze:

  Kto podjął decyzję o budowie?Sama nazwa Miasto to za mało.Panie redaktorze może warto byłoby podać konkretne nazwiska??Chciałbym poznać dokładniej kto za tym stoi.Kazdy może mieć plany ok ale jak widzę że są potrzebniejsze rzeczy to mówię koniec i wkładam plany do szafy.

 • Anonim pisze:

  prosimy o remont dróg Jodłowa, Świerkowa i wiele innych w Wałbrzychu, ale pewnie z wieży tych dziur nie będzie widać

 • walbrzyszanin pisze:

  ale juz trzeba remontowac europejke bo juz sie robia skocznie i postawia 30

 • Wałbrzyszanka pisze:

  Kolejna wieża widokowa? wściekli się z nimi czy co ,na takie rzeczy mniej istotne miliony się znajdują ,a na podstawowe między innymi odśnieżanie ,koszenie trawy ,utrzymanie porządku już nie ma ,umywanie rąk ,wstyd do czego to zmierza

 • Supertata pisze:

  Ulica Porcelanowa, Piotrowskiego, Lisia. Dziura na dziurze. Mam jeszcze wymieniać?

 • Fifi pisze:

  Bieżącym wydatkom nigdy nie ma końca. Tak jak w domu, zawsze coś jest do zrobienia. Chodzi o to żeby wypośrodkować. Serio nikt nie lubi przejść się na wieżę pooglądać widoczni, czy to same boty piszą na 'nie’?

 • asa pisze:

  będzie gówniana wieża koło gównianej knajpki

 • Robert widzi z okna pisze:

  Tumany Ul Hetmańska dziurawa od 30 łap płyty betonowe a te żeby wieże sobie robią pomniki zacztytowe za mojej władzy to zrobione a po ulicy Hetmańskiej koło Żłobka nie da rady przejść hu..a wam w du…

 • Lila pisze:

  Panie prezydencie. Proszę wybudować sobie wieżę za prywatne pieniädze i gdzieś indziej. Za miejską kasę zabrać się za boczne drogi.

 • Myślący mieszkaniec pisze:

  Same dzbany piszą tu komentarze. Idąc tokiem myślenia tych ludzi którzy tak krzyczą ze to zbędny wydatek, to miasto nigdy by sie nie rozwijało. Pisowskie dzbany.

 • Górnik pisze:

  Paskudna architektura.Zdecydowanie za wysoka-powinien tylko taras wystawać lekko ponad wierzchołki drzew bo tak pakudzi pejzaż. Za 10 000 000 zł można położyć asfalt ok.15 kilometrach na wałbrzyskich ulicac !
  Może czas nastał by Pan Prezydent ze swoimi klakierami zaczęli po gospodarsku myśleć ?

 • Anonim pisze:

  Park Sobieskiego niszczeje po każdej wichurze sterczą kikuty połamanych drzew nikt się tym nie przejmuje pan prezydent dumny jest z tego że w środku miasta dość dużego usytuowany jest piękny rezerwat parkowo-leśny o to się nie dba a zachcianką pana prezydenta jest budowanie wieży zupełnie zbędnej podobno jak mi pracownicy w parku powiedzieli przy okazji trzeba wyciąć 60 dębów z groza jak można niszczyć drzewostan który tak uprzyjemnia spacery wałbrzyszan i nie tylko turystów również

 • Mieszkaniec pisze:

  W 100% popieram budowę wieży. Niech Walbrzych się rozwija, ściąga turystów, inwestorów, niech jak najwiecej młodych ludzi zostaje w walbrzychu. A gadaniem moherowych beretów bym się generalnie nie przejmowal im zawsze nic nie pasuje. Najlepiej potrafią się sprzedać za 13-14 emeryturę (jak cory Koryntu)
  Pozdrawiam tych myślących wałbrzyszan.

 • Patrzę z dala pisze:

  To będzie miś, pardon, wieża na miarę naszych możliwości. W latach 90 Park Sobieskiego „cieszył się” bardzo złą sławą. Czy coś się zmieniło? Żeby robić tam taką drogą inwestycję, musi być powód. Zwróci się? Jedna wichura i pozamiatane.

 • Dzbany pisze:

  A co z drogami w tym zgniłym mieście?! Odcinek na gaju, skrzyżowanie na Moniuszki na którym ciągle są wypadki? Bananowiec I jego dysponowanie kasa! Hatfuu!

 • Dzbany pisze:

  A co z asfaltem w tym zgniłym mieście?! Odcinek na gaju, skrzyżowanie na Moniuszki na którym ciągle są wypadki? Bananowiec I jego dysponowanie kasa! Hatfuu!

 • Przeciwniczka wieży pisze:

  Zdecydowanie NIE budowy wieży.
  Tak jak niepotrzebne było brukowanie alejek w parku A teraz pracownicy sypia na ten Bei sól !!!!!!! W parku . Chyba po to aby uschly drzewa i i przyszłe pokolenia będą miały wieże ale bez parku.
  Kto pozwolił sypać sól na alejki. Ktoś powinien odpowiedzieć za to stanowiskiem.
  To jest park.
  Ulice w mieście były pokryte warstwa lodu i ludzie łamali sobie nogi . A w parku supia sól.
  SKANDAL

 • Piotr pisze:

  Najpierw wieże wybudować a potem tego oszołoma szełemeja wziąć na górę,kopnąć w dupę i niech z lotu ptaka zobaczy jaki jest syf z nawierzchniami

 • Gromada obywateli nie pisowcow pisze:

  Niewypał ta wieża jak Stara kopalnia

 • Patriota Prawdzic pisze:

  Jestem za wieżą tak ale nie w tej formie architektonicznej bo wszystkie wyglądają podobnie jak rusztowania na budowie.A takich mamy już w okolicy pełno . Gdy spojrzymy na te cud architektoniczne budowane ostatnio w Polsce wyglądają jak z pod jednej taśmy produkcyjnej .Czy naprawdę mamy takich tempych projektantów architektonicznych czy chytrość władz samorządowych nastawione na taniochę i oszczędności Pamiętajmy że te budowle mają przedstawiać gusty i smaki nie na teraz ale przyszłym pokoleniom .Patrząc na wieżę widokowa w Szalenie Zdroju, Trójgarbu i wiele innych w Polsce nam wrażenie że ich konstrukcja sprawia tymczasowość gdzie można łatwo je po prostu rozebrać .Czy cywilizacja XXI wieku ma pokazać pokoleniom przyszłości że budowle to badziewia nie warte wspomnień mające charakter tymczasowy bez gustu i smaku .

 • Biskup nie katolik pisze:

  Tylko zróbcie siatki zabezpieczające żeby ludzie nie skakali ze szczęścia jak to się żyje pięknie w Wałbrzychu

 • Anonim pisze:

  Są pilniejsze potrzeby których zaspokojenie służyłoby mieszkańcom Wałbrzycha np. remont ulicy Bardowskiego w dzielnicy Stary Zdrój. Może władze miasta wybiorą się tutaj po roztopach lub deszczach. Wieża jest zbędnym wydatkiem nie służącym Wałbrzyszanom bo borykają się z bardziej przyziemnymi trudnościami

 • Anka pisze:

  Ktoś zapomina że zawsze jest policja, prokuratura, sąd że to co chce jakiś kaczynski czy Tusk a robi się przestępstwo to nie uratuje cwaniaka. Może za rok może za pięć będzie się musiał że wszystkiego wytłumaczyć i iść siedzieć, takie życie.

 • gohciu pisze:

  @mieszkaniec… no comments, dzbanie wsiowo „srulowoPOdMurski”…

 • Oloolo70 pisze:

  Debil tylko podatki podnosi.Niech opodatkuje siebie i kasę którą nakradł w szpitalu Typowy oszołom

 • Wojtek Opole pisze:

  Będzie wieża widokowa i 95 % zadłużone miasto. SUPER

 • Mieszkaniec pisze:

  100% POPARCIA DLA BUDOWY WIEŻY
  Pisowskie dzbany, wieża powstanie, decyzja jest już podjęta. Możecie sobie krzyczeć ile chcecie, nic nie uzyskacie. Niestety tak to już jest ze stado baranów krzyczy najgłośniej. Douczcie się trochę tumany. Jak wam jest tak źle to won, droga wolna. Jakie macie jeszcze pomysły? Jak narazie słychać tylko o dziurach w drogach, rozumiem ze każdy jest tutaj specjalistą od zarządzania miastem i wszystko zrobiłby lepiej. Boże chroń od takich ludzi. Dzbany pisowskie wam najlepiej dać 500 + które przepierdzielicie na „ciosy” i tanie piwo z biedronki.

 • Michał pisze:

  Projekt wybrało miasto a miasto to kto – Szełemej nie jest już prezydentem tylko miasto. We Francji był już taki król który mówił Francja to ja . Teraz z pochodzenia borysławiak się mieni miastem?

 • takpytam pisze:

  a czy z wieży w tym miejscu będzie widać Nowe Miasto,Stary Zdrój czy tylko dachy wymarłego centrum???

 • Piter pisze:

  Szełemej ty chiju parszywy, Ty POwski szmaciarzu. Po co komu wieża potrzebna ?
  Co z niej zobaczą ? Prędzej bród, smród i badziew gdzie nic nie ma. Kasę przeznacz na remonty

 • Zobacz także