Dodano: 2 listopada 2022 10:10

Budimex chwali się obwodnicą Wałbrzycha. Główny wykonawca drogi opublikował specjalny film [FILM]

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To Budimex budował zachodnią obwodnicę Wałbrzycha. Dziś firma przyznaje, że to najpiękniejsza obwodnica w Polsce, ale jej budowa była trudna. Co ciekawe, by droga powstała, zużyto 80 tysięcy ton asfaltu! Firma pisze także o problemach, które sprawiły, że budowa obwodnicy trwała rok dłużej niż zakładano. W internecie opublikowała również specjalny film.

Przypomnijmy, sześciokilometrowy odcinek obwodnicy Wałbrzycha oddano do użytku w piątek przed długim weekendem. Inwestorami byli Wałbrzych i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Inwestycję współfinansowała Unia Europejska.

Obwodnica, o czym dziś może się już przekonać każdy kierowca, to trzy węzły i trzy estakady. Najdłuższy z obiektów liczy 180 metrów! Powstały także specjalne, podziemne przejście dla pieszych przy ulicy Żeromskiego i kładka nad obwodnicą w rejonie ulic dr Oczki i św. Kingi.

REKLAMA

Budowa była bardzo wymagająca dla generalnego wykonawcy.  Pod budowaną drogą istniała niezinwentaryzowana infrastruktura pogórnicza – szyb Gustaw, Lisia Sztolnia. Wymagały one zmian projektowych i wielu dodatkowych prac wzmacniających i zabezpieczających nową obwodnicę – mówi Cezary Łysenko – Dyrektor Dywizji Budownictwa Infrastrukturalnego Budimex.

Liczby robią wrażenie. Do budowy drogi zużyto 750 tysięcy ton materiału na nasypy, 80 tysięcy ton mieszanki asfaltowej, ponad 2 tysiące ton stali zbrojeniowej i ponad 19 tysięcy metrów sześciennych betonu. Projekt obejmował także przebudowę 16 istniejących ulic.

Odkrywaliśmy także pozostałości historycznej infrastruktury miejskiej i przemysłowej – torowiska, stare dukty drogowe, fundamenty i słupy energetyczne zasilające nieistniejące zakłady przemysłowe. Te okoliczności miały największy wpływ na to, że budowa trwała rok dłużej niż było planowane. Mimo to prace zakończyliśmy w ostatecznym terminie kontraktowym, czyli przed 21 listopada – dodaje Cezary Łysenko.

Zachodnia obwodnica Wałbrzycha. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zachodnia obwodnica Wałbrzycha. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zachodnia obwodnica Wałbrzycha. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zachodnia obwodnica Wałbrzycha. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zachodnia obwodnica Wałbrzycha. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zachodnia obwodnica Wałbrzycha. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 • Walbrzyszanin pisze:

  Brawo dla firmy ,,Budimex,, zrobiliście kawał dobrej roboty. Ja mieszkaniec Wałbrzycha dziękuję Wam!!!!Obwodnica przepiękna!!!Ogromny SZACUN!!

 • Anonim pisze:

  Pięknie. Gratulacje.

 • księgowa pisze:

  Czekałam na tę obwodnicę cały rok. mieszkam na Podgórzu, a pracuję na Piaskowej Górze i teraz przejazd to dosłownie bajka. Dziękuję mieszkanka Wałbrzycha

 • Anonim pisze:

  Obwodnica przepiękna. Mieszkam na północy Wałbrzycha i teraz jazda do Śródmieścia to czysta przyjemność.Ogromny szacun. głównemu wykonawcy. Dziękuję.

 • Mirosław Apanel pisze:

  Najlepsza droga w mieście, oczekiwana od 50 lat… Bylłem niedaleko w momencie otwarcia (wzgórze Giedymina/wieża widokowa). Przejazd 70/godz. Naprawdę to 5 minut jazdy Podzamcze-Plac Grunwaldzki. Prezydent miasta p. Roman Szełemej i współtwórcy Obwodnicy Zachodniej są na fali pozytywistycznej pracy odbudowy Naszego Miasta!

 • Mirek O. pisze:

  Kawał dobrej roboty , gratulacje .

 • MoonLife pisze:

  Pięknie w końcu!… Ale brak wjazdu na obwodnicę z Chrobrego to błąd (… Można to było zrobić na wysokości małego CPN… U… zaraz za Miralem
  … Drugi wielki błąd to brak wjazdu z Piaskowej w stronę Śródmieścia… Tyle)

 • MoonLife pisze:

  … No i Żona mi przypomniała, że poza aspektem praktycznym jest jeszcze wizualny… W postaci zaoszczędzonej kasie na ekrany „zielone” zamiast przeźroczystych na wlocie do Śródmieścia… Kompromitacja)

 • Jwch pisze:

  Robota dobra ale do obwodnicy nie podobna, jak można mówić na świnie, krowa?

 • Solicki pisze:

  Super. Wreszcie nie trzeba z Podzamcza czy Piaskowej do centrum jechać przez Szczawno. Dzięki Panie Prezydencie. A co tam robili kaczysyny.

 • A543 pisze:

  Kawał dobrej roboty-szacun.

 • Zaniepokojony pisze:

  Wszystko ładnie wszystko pięknie tylko że karetki pogotowia przez ten szlaban nadal muszą jeździć na Piaskową czy Podzamcze przez Stary Zdrój!!! Paranoja

 • Omc lekarz pisze:

  Super, wiozłem człowieka z podejrzeniem mikro udaru ze Śródmieścia do szpitala Sokołowskiego na Piaskowej Górze. Zajęło to niecałe 5 minut !!! Brawo, brawo i jeszcze raz brawo !

 • Zyga pisze:

  Ekrany przy Chrobrego wyglądają jakby oddzielały getto.

 • Eee pisze:

  Tak jest piękna.. ale zobaczcie wyjazdy z pogotowia i do pogotowia.. lipa coś poszło nie tak..

 • Zobacz także