Dodano: 8 listopada 2022 14:39

Broumov powalczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2028 roku. Musi pokonać tylko jedno miasto

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Przygraniczny Boroumov zakwalifikował się do ścisłego finału konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Rywalizacja rozegra się pomiędzy nim, a Czeskimi Budziejowicami.

Zwycięzcę konkursu poznamy w czerwcu 2023 roku. O tytuł walczyły cztery miasta, Brno i Liberec odpadły z finału. Broumov, pierwszy z tegorocznych finalistów, jest doskonale znany wałbrzyszanom i mieszkańcom regionu. Malowniczo położony w centrum Kotliny Broumovskiej, zaledwie około 30 km od Wałbrzycha. Życie miasta przez wieki toczyło się wokół klasztoru benedyktynów, który do dziś, wraz z otaczającą przyrodą, grzbietem przygranicznych gór Javoří i skalnym miastem Ściany Broumovskie, jest głównym turystycznym magnesem regionu.

W odróżnieniu od wielu czeskich atrakcji kompleks klasztorny jest dostępny dla zwiedzających przez przez cały rok. W rozległych podziemiach znajdziemy mumie pochodzące z krypty kościoła parafialnego św. Prokopa z oddalonego o 70 km od Broumova miasteczka Vamberk. Kolejną tutejszą ciekawostką jest unikatowa replika Całunu Turyńskiego z 1651 roku. Warto zajrzeć także do kościoła klasztornego i zakrystii z cennymi, inkrustowanymi meblami i refektarzem, w którym znajduje się wystawa szat liturgicznych. Znajdziemy tu na przykład szatę zdobioną prawdziwymi granatami czeskimi. W klasztorze utworzono ogromną bibliotekę, której zbiory liczą około siedemdziesiąt tysięcy ksiąg. Godna uwagi jest ekspozycja starych druków, głównie biblii oraz galeria z obrazami Piotra Brandla i Molitora. Nie możemy ominąć kaplicy cmentarnej, będącej najstarszym zachowanym drewnianym obiektem sakralnym w środkowej Europie. Najstarsze malowidła na ścianach kościółka i suficie powstały już w XV wieku, kolejne na początku XVI oraz w pierwszej połowie XVII wieku.

REKLAMA

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest zawsze przyznawany na rok przez Unię Europejską jednemu lub większej liczbie miast europejskich, które dzięki temu mają możliwość zaprezentowania Europie swojego życia kulturalnego i rozwoju. Do tej pory dwa czeskie miasta zostały wyróżnione tym tytułem – Praga (w 2000 roku) i Pilzno (w 2015 roku).

Podziemia w Boumovie. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Klasztor w Broumovie. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Klasztor w Broumovie. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Klasztor w Broumovie. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Klasztor w Broumovie. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Klasztor w Broumovie. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

  • ano pisze:

    Poza kompleksem klasztornym samo miasto trochę zapyziałe

  • Zobacz także