Bieg Gwarków znów przełożony. Tym razem ostatecznie na 17-18 lutego

29 stycznia 2018 12:49. XXXVII Bieg Gwarków odbędzie się ponownie na przełęczy Jugowskiej. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Z powodu wysokich temperatur i topniejącego w błyskawicznym tempie śniegu organizatorzy zdecydowali o ponownym przesunięciu terminu Biegu Gwarków, tym razem na 17-18 lutego 2018 roku.

Ja powiedział na spotkaniu z dziennikarzami szef wałbrzyskiego Aqua Zdroju Mariusz Gawlik, to już ostateczny termin tej dorocznej, tradycyjnej imprezy. Jeśli pokrywa śnieżna będzie wciąż niewystarczająca – bieg w tym roku nie odbędzie się.

Warunki śniegowe na Przełęczy Jugowskiej, gdzie po raz kolejny wyznaczono start, jeszcze kilka dni temu były wystarczające do indywidualnych wycieczek biegowych. Wyznaczone tory były przejezdne prawie na całej swojej długości. Po weekendzie sytuacja zmieniła się – ubity śnieg zamienił się w lód, w kilku miejscach odsłoniły się kamienie.

REKLAMA

Organizatorzy biegu nie tracą jednak nadziei. Podkreślają, że sytuacja pogodowa może odmienić się w przeciągu kilku dni, a wystarczy kilkadziesiąt centymetrów świeżego puchu, żeby posiadające zmrożoną podbudowę trasy przygotować do imprezy.

W odróżnieniu od roku ubiegłego tegoroczna edycja odbędzie po przeciwnej stronie Przełęczy Jugowskiej: trasa poprowadzi biegaczy w kierunku na Kozie Siodło, Lisie Skałki i Koziołki. Dzięki temu zyskać ma na atrakcyjności technicznej oraz – prowadząc malowniczymi zboczami Gór Sowich – podnieść swój walor estetyczny.

Poprawione ma być to, co było mankamentem zeszłorocznej imprezy – start. Aby poprawić przepustowość jego linia została przesunięta kilkaset metrów w stronę Piechowic. Pozwolić ma to na wyznaczenie do sześciu torów biegowych i start narciarzy szerszą „ławą” niż w roku ubiegłym.

Widać gołym okiem, że organizatorom Biegu zależy na sprawnym i możliwie spektakularnym przeprowadzeniu tej największej w regionie imprezy narciarsko-biegowej. Jak podkreślali podczas brifingu prasowego, Bieg Gwarków ma być podsumowaniem całorocznej pracy nad przygotowaniem i utrzymaniem tras biegowych w Górach Sowich. Aspiracją Stowarzyszenia Gór Sowich, które występuje jako główny współorganizator biegu jest wykreowanie sowiogórskich tras biegowych z centrum na przełęczy Jugowskiej na wcale nie biedniejszą alternatywę dla tras prowadzących z Polany Jakuszyckiej.

Przyczynkiem do tego mają być właśnie masowe imprezy biegowe – posiadający swoją bogatą tradycję Bieg Gwarków oraz wskrzeszany, także historyczny Bieg Włókniarza, o którego wskrzeszeniu myślą włodarze gmin wchodzących w skład Stowarzyszenia.

O warunkach panujących na trasach można przeczytać na stronie internetowej Biegu Gwarków oraz na facebookowym profilu „sowiogórskie trasy do narciarstwa biegowego”.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 29 stycznia 2018 12:49
`