Baza danych MZB usunięta z serwerów. Magistrat potwierdza nasze informacje o hakerskim ataku na miejską jednostkę

30 kwietnia 2021 14:37. Infografika. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Informacja o tym, że mogło dojść do naruszenia ochrony danych osobowych trafiła do wałbrzyskiego magistratu w miniony poniedziałek. Chodzi o dane dotyczące najemców lokali gminnych. Jak informuje rzecznik prasowy wałbrzyskiego magistratu, baza z informacjami została usunięta na skutek zewnętrznego ataku.

W wyniku czynności wyjaśniających, które prowadzono w związku z powiadomieniem, ustalono iż na serwerze, z którego korzystał MZB SP. z o.o. w Wałbrzychu, znajdowała się baza danych zawierająca dane najemców lokali gminnych w zakresie imię, nazwisko, adres lokalu, typ własności lokalu, adres email, numer telefonu, dane rozliczeniowe – informuje Edward Szewczak, rzecznik prasowy wałbrzyskiego magistratu.

Dane były przechowywane na serwerze zewnętrznej firmy. W miniony poniedziałek dostawca oprogramowania obsługującego bazę danych poinformował miejską spółkę, że baza została usunięta na skutek zewnętrznego ataku.

REKLAMA

Obecnie trwa postępowanie wyjaśniające okoliczności zdarzenia. Sprawa została zgłoszona do wyjaśnienia Policji oraz Urzędowi Ochrony Danych Osobowych – informuje Szewczak.

By w przyszłości nie dochodziło do podobnych sytuacji i dane mieszkańców były odpowiednio zabezpieczone, miasto podjęło decyzję o natychmiastowym audycie procesów i usług świadczonych przez firmy zewnętrzne zarówno dla miejskich spółek, jak i dla  samego urzędu miejskiego.

Jako pierwsi poinformowaliśmy o ataku na serwery, na których dane gromadziła miejska spółka.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 30 kwietnia 2021 14:37
`