Dodano: 15 listopada 2022 11:36
Wałbrzyska Barbórka wyróźniona wpisem na specjalną listę! Na niej zaledwie 50 pozycji z całego kraju
Barbórka górników zagłębia wałbrzyskiego została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To ogromne wyróżnienie, nie tylko dla działalności Starej Kopalni, która od kilku lat organizuje Festiwal Tradycji Górniczych, ale przede wszystkim dla byłych, wałbrzyskich górników.
Wpis to zwieńczenie wieloletnich starań o zachowanie w Wałbrzychu tradycji górniczych. Wydobycie węgla zakończyło się tu 28 lat temu, tradycje górnicze wciąż są jednak bardzo mocno kultywowane. To właśnie doceniła komisja Narodowego Instytutu Dziedzictwa, wpisując organizowane w Wałbrzychu obchody Barbórki – górniczego święta, na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
– Dla nas jako kopalni, dla nas jako środowisk górniczych to duży prestiż, o którym mówimy, ale też swego rodzaju nagroda za to, że te tradycje górnicze są kultywowane, i że te tradycje górnicze trochę się rozwijają. Pamiętajmy o tym, że festiwal tradycji górniczych to nie tylko karczma piwna, ale szereg działań edukacyjnych, działań promujących te nasze środowiska i tradycje górnicze, które od lat są kultywowane – mówi Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni w Wałbrzychu.
REKLAMA
Tu warto przypomnieć, że pierwszy taki wpis został dokonany 2 lata temu i dotyczy tradycji Barbórki na Górnym Śląsku. Ministerialny wpis otwiera Starej Kopalni drogę w szeroki świat. Obiekt już dostał zaproszenie do prac nad wpisem na listę UNESCO dotyczącą zarówno górników, jak i hutników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– W tym wpisie uczestniczymy wspólnie z muzeum w Chorzowie, wspólnie z górnikami z Niemiec, Austrii i Holandii – dodaje Jędrasik.
Przypadająca 4 grudnia barbórka to tradycyjne górnicze święto, które swoją nazwę wywodzi od patronki górników – świętej Barbary. W Wałbrzychu poza obowiązkową karczmą piwną przez miasto przechodzi jedyna w Polsce parada górnicza, a przez szereg dni odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, przypominające tradycje i górniczą historię miasta.
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
Rozumiem że te konewki z piwem mają atest PZH