Dodano: 13 października 2022 07:29
Świdnica stawia na elektryki. Miasto podpisało umowę na dofinansowanie zakupu kolejnych 12 autobusów
Dwanaście nowych, elektrycznych autobusów zamierza kupić Świdnica. Miasto podpisało właśnie umowę na dofinansowanie zakupu z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nie będą to jednak pierwsze autobusowe elektryki w Świdnicy. To trzeci etap wymiany taboru na zeroemisyjny.
Podpisana właśnie umowa opiewa na 38 milionów złotych. Miasto kupi dwanaście autobusów i dwanaście stacji „plug in” do ładowania, i będzie to trzecia faza wymiany taboru. Autobusy w ramach tego dofinansowania mają pojawić się na ulicach Świdnicy za trzy lata. Pierwsze elektryki już wożą pasażerów w mieście, a w przyszłym roku pojawią się kolejne takie pojazdy, w ramach drugiej fazy wymiany taboru.
– Kupimy dwanaście autobusów elektrycznych dwunastometrowych i dwanaście stacji „plug in”. Cała faza tej inwestycji to: dwie sztuki posiadamy, sześć sztuk będziemy mieli w maju przyszłego roku i później te dwanaście autobusów. Łącznie będziemy mieć dwadzieścia autobusów elektrycznych na dwadzieścia trzy autobusy, które jeżdżą w ramach komunikacji miejski – mówi Tomasz Kurzawa, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Świdnicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Świdnica już teraz przygotowuje zaplecze potrzebne do ładowania autobusów. Co ważne, takie pojazdy to nie tylko ekologia, ale także oszczędność.
– Na każdym kilometrze przejechanym przez autobus elektryczny mamy oszczędność w stosunku do autobusu, który jest autobusem dieslowym, rzędu 1,20 złotych – dodaje Kurzawa.
Dla Świdnicy elektryczne pojazdy to przyszłość, bo jak przyznają przedstawiciele miejskiego przewoźnika, miasto chce w przyszłości samo produkować energię potrzebną do zasilania pojazdów.

Świdnica podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na autobusy elektryczbne fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Zobacz także
- Ciężarówka wypadła ze świdnickiego „łącznika” do A4. Są utrudnienia
- Wałbrzych. Tytoń i alkohol bez akcyzy. Policja zatrzymała 59-latkę
- Strażacy z Zagórza Śląskiego dostali nowy wóz. Auto warte 1,2 miliona złotych
- Dłuższy weekend z Kolejami Dolnośląskimi. Popularny bilet ważny przez całą majówkę
- Wałbrzych. Samorządowcy mają dość bezczynności Wód Polskich
- Wałbrzych. Otwarto najnowocześniejszą halę wspinaczkową w tej części regionu
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Szokujące sceny na Poniatowie. Młody mężczyzna wyciągnięty z auta i pobity
Jedlina-Zdrój. Nowe mieszkania czekają na chętnych
Bus przewrócony na bok. Wypadek 19-latka w Walimiu
Wałbrzych. Bus uderzył w przyczepkę na obwodnicy. Utrudnienia na pasie w kierunku centrum
Wałbrzych. Problemy na nowym skateparku. Masa wypełniająca szczeliny… roztopiła się
Żeby jeździć bez imisyjnie trzeba dużo w Polsce wyprodukować co2 . Prąd nie bierze się z wiatru czy słońca tylko ze spalaniem węgla głównie w Polsce. Więc wcale nie są bezimisyjnę. A zresztą prądu brak w Polsce