Tematy: sponsorowany
Każdy kierowca nie raz natknął się na kolizję lub wypadek drogowy podczas swojej podróży. Część z nich ominęła bezpiecznie miejsce zdarzenia, jednak wielu z nich było naocznymi świadkami. W takim przypadku należy niezwłocznie zatrzymać pojazd, zabezpieczyć miejsce i udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Warto znać prawa i obowiązki świadków zdarzenia, aby uniknąć kłopotów i nie być pociągniętym do odpowiedzialności karnej.
W kodeksie drogowym zostało zapisane w jaki sposób powinni zachować się uczestnicy zdarzenia, aby zachować bezpieczeństwo i nie doznać dodatkowych obrażeń. Jednak w kodeksie drogowym nie ma żadnej wzmianki na temat zachowania się świadka zdarzenia. Jednak jednym z ogólnych obowiązków każdego człowieka jest udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. W naszym artykule znajdziesz wszystkie informacje dotyczące praw i obowiązków świadka zdarzenia.
Podczas kolizji lub wypadku świadek zdarzenia powinien zabezpieczyć miejsce i udzielić pierwszej pomocy osobom, które zostały poszkodowane. W pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Świadek kolizji powinien zatrzymać samochód zaraz za poszkodowanymi i włączyć światła awaryjne, aby poinformować nadjeżdżających kierowców o utrudnieniach na drodze. Dodatkowo należy wystawić trójkąt ostrzegawczy z każdej strony, aby zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Następnym krokiem jest wyłączenie zapłonu pojazdów, a jeśli jest taka możliwość należy rozłączyć akumulatory, aby nie doszło do zapalenia się płynów wyciekających z uszkodzonych aut.
Kolejną ważną rzeczą jest udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Może być tak, że uczestnicy samodzielnie opuszczą pojazdy. W takim przypadku warto zepchnąć auta na pobocze, aby umożliwić swobodny przejazd pozostałym kierowcom. Często zdarza się jednak, że kierowcy wymagają pomocy, a ich obrażenia są dość rozległe. Należy poprosić inną osobę znajdującą się w pobliżu, aby zadzwoniła pod numer 112 i wezwała pogotowie ratunkowe. W niektórych przypadkach konieczna może być także interwencja policji lub straży pożarnej. W wielu przypadkach osoby poszkodowane w wypadku mogą czuć się dobrze, jednak ich obrażenia wewnętrzne z czasem dadzą o sobie znać. W takiej sytuacji należy przekonać poszkodowanych do pozostania w aucie, aż do przyjazdu pogotowia ratunkowego.
Podczas rozmowy z operatorem należy podać:
Operator bardzo często udziela dodatkowych informacji dotyczących udzielenia pomocy. Mówi jak zabezpieczyć rany, usztywnić złamane lub pęknięte kończyny, a także unieruchomić kręgosłup, aby nie doszło do powstania kolejnych urazów. Jeśli była to tylko stłuczka i nikomu nic się nie stało można auta usunąć z drogi. Jeśli zostały one uszkodzone, a dalsza jazda jest niemożliwa warto wezwać pomoc drogową. Firma Pomoc Drogowa AERA Misior, szybko i sprawnie poradzi sobie z odholowaniem pojazdu do mechanika.
Gdy sprawca zdarzenia zaczyna uciekać z miejsca wypadku, świadek ma prawo dokonać obywatelskiego zatrzymania. Jednak warto w tej sytuacji pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i nie należy narażać własnego życia lub zdrowia podczas pościgu.
Zdarzają się sytuacje, że po kolizji lub wypadku sprawca zdarzenia uciekł z miejsca wypadku. Spowodowane to jest strachem, emocjami i dużą ilością adrenaliny. Jednak najczęściej kierowcy uciekają, gdyż są pod wpływem alkoholu lub innych niedozwolonych substancji odurzających. W takich momentach warto zrezygnować z pościgu, gdyż osoby będące “pod wpływem” mogą nie myśleć racjonalnie i być agresywne. Należy zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących uciekiniera takich jak: model, rodzaj, kolor samochodu oraz jego numery rejestracyjne lub wygląd zbiega. Zebrane informacje należy niezwłocznie przekazać policji, co ułatwi im pracę podczas złapania sprawcy zdarzenia. Warto także przekazać informacje, w jakim kierunku uciekł winowajca.
Należy także pamiętać, aby reagować za każdym razem widząc osobę po spożyciu alkoholu wsiadającą do samochodu lub prowadzącą pojazd. Dzięki świadomości i odwadze innych kierowców zmniejsza się zagrożenie na drogach spowodowane jazdą na “podwójnym gazie”. Taki kierowca stwarza ogromne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla pozostałych uczestników ruchu drogowego oraz przechodniów.
Kolizje drogowe zdarzają się każdego dnia. W przypadku, gdy żaden z uczestników nie został poszkodowany, nie trzeba wzywać pogotowia ratunkowego ani policji. Kierowcy mogą wymienić się danymi i spisać oświadczenia, które później przekażą do ubezpieczalni w celu otrzymania odszkodowania. Jeśli jednak sprawca zdarzenia odjechał z danego miejsca, należy zapamiętać numery rejestracyjne pojazdu i przekazać je poszkodowanemu kierowcy. Dzięki temu będzie mógł on udać się na policję i ubiegać się o zwrot kosztów naprawy. Natomiast sprawca zdarzenia może spodziewać się wizyty policji w domu oraz otrzymania mandatu.
Kolizje podlegają ściganiu z urzędu, nawet jeśli nie było żadnych ofiar. Nie warto zatem bać się składania zeznań jako świadek. Jeśli spieszysz się do pracy lub na umówione spotkanie, możesz poinformować policję o takim fakcie. Złożysz tylko drobne wyjaśnienia, a w celu dodania szczegółów wybierzesz inny termin.
Świadek kolizji drogowej ma swoje prawa i obowiązki. Jednym z obowiązków jest udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym. Wystarczy postępować krok po kroku:
Świadek zdarzenia ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym podczas każdej sytuacji- nie tylko kolizji czy wypadku drogowego. Należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia, zadbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jeśli samochody zostały unieruchomione należy też zaproponować wezwanie pomocy drogowej, której profesjonaliści szybko odholują uszkodzone pojazdy do mechanika.
Artykuł napisany przy współpracy z firmą Pomoc Drogowa AERA z Wałbrzycha, która oferuje holowanie pojazdów oraz usługi pomocy drogowej.
Pomoc Drogowa Usługi Transportowe AERA
Ewa Misior
Niepodległości 131a
58-303 Wałbrzych
Telefon: +48 889 110 304
To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.