Tematy: edukacja
Ponad 110 tysięcy złotych na każdą z 13 pracowni przyrodniczych i dodatkowe 24 tysiące na pracownie matematyczne – tyle pieniędzy dostanie każda z 13 wałbrzyskich szkół podstawowych biorących udział w programie „Szczęśliwa trzynastka”. Program realizowany przez Gminę Wałbrzych wspólnie z Fundacją Edukacji Europejskiej oraz Fundację Merkury wart jest łącznie 4,7 miliona złotych, z czego 4,4 mln to pieniądze z Unii Europejskiej.
Szczęśliwa trzynastka to program podzielony na 3 części – eksperymentalnego nauczania matematyki i przyrody, z czym związane jest m.in. powstanie nowoczesnych pracowni. Druga część to doskonalenia nauczycieli w zakresie nauczania eksperymentalnego i czytania fotograficznego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zakończeniem projektu będzie giełda edukacyjna dla młodzieży, która pomóc młodym ludziom, wkraczającym dopiero na drogę edukacji w wyborze dalszej, właściwej drogi.
– Jest to na tyle nowatorski program, że możemy okazać się prekursorami w tworzeniu tak zaawansowanych pracowni przyrodniczych – mówi Grzegorz Kruszyński z Fundacji Edukacji Europejskiej – Wciąż nie ma ani ustalonych standardów takich miejsc, ani zbyt wielu przykładów, na których moglibyśmy się wzorować. Są oczywiście wytyczne ministerialne dotyczące wyposażenia dydaktycznego takich sal – jednak 110 tysięcy złotych to pieniądze wystarczające na zakup nie wtylko odczynników, preparatów i pomocy dydaktycznych. Chcemy za to kompletnie wyposażyć pracownie – od mebli po komputery i oprogramowanie.
– W ramach programu przewidzieliśmy także dodatkowe zajęcia wyrównawcze i zajęcia pozalekcyjne dla uczniów naszych szkół. – powiedziała wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska – 60 nauczycieli, którzy wyrazili swój akces prowadziło będzie bezpłatne zajęcia dla niemal 1300 uczniów.