Dodano: 26 kwietnia 2018 07:15
NOKIA zainteresowana współpracą z Gminą Wałbrzych. Podpisano list intencyjny
Szeroko rozumianą współpracę w ramach projektu Smart City zaproponowała gminie Wałbrzych znana, fińska firma NOKIA. Niegdysiejszy lider w produkcji telefonów, obecnie potentat na rynku technologii telekomunikacyjnych zauważył potencjał drzemiący w Wałbrzychu. Firma współdziałać ma z gminą Wałbrzych w dwóch głównych obszarach: badawczo-rozwojowym i współdzielenia wiedzy przy kontynuacji projektu Urzędu Miasta „Post Hackathon / Software Hackathon”.
24 kwietnia 2018 roku list intencyjny w sprawie współpracy NOKII z gminą Wałbrzych podpisali wspólnie prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz Jacques Vermeulen – szef działu Smart Cities w NOKIA.
Współpraca z fińską firmą otwiera szerokie możliwości; po pierwsze przynieść ma wymierne korzyści mieszkańcom miasta: praktyki i staże dla wałbrzyskich uczniów szkół średnich (do programu włączył się Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk”), popularyzować ma także technologię oraz pomagać w rozwijaniu programów nauczania w na poziomie szkół podstawowych.
W ramach wdrażanego przez Urząd Miasta programu Smart City jednym z pierwszych działań Nokii będzie wdrożenie kompleksowego programu zarządzania gospodarką śmieciową gminy: zapewnić monitoring oraz analizę danych dotyczących źródeł, ilości, sposobów segregacji i utylizacji odpadów komunalnych. Na podstawie dostarczonych przez siebie urządzeń stworzyć kompleksowy model zarządzania odpadami.
W ramach programu Wi-Fi for EU Nokia, na bazie własnej infrastruktury, stworzy w Wałbrzychu 10 szerokopasmowych, otwartych dla mieszkańców hot spotów internetowych.
Podpisany list intencyjny to dopiero początek współpracy fińskiej firmy z Gminą Wałbrzych. W jakim kierunku się ona rozwinie, jak długo będzie kontynuowana oraz jakie korzyści i koszty za sobą pociągnie – są to pytania, na które dziś nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Warto jednak zaznaczyć, że zainteresowanie Nokii Wałbrzychem to pokłosie zorganizowanego w październiku ubiegłego roku hackatonu. Tak liczba uczestników jak i pomysły i poziom zaprojektowanych wówczas aplikacji pokazał, że w Wałbrzychu drzemie olbrzymi potencjał IT, który niestety szerokim strumieniem wycieka do Wrocławia, Warszawy i innych cetrów informatycznych. Dzięki współpracy z NOKIĄ myśl o zagospodarowaniu go, stworzeniu możliwości pracy dla zdolnych, młodych ludzi tu, w Wałbrzychu nabiera realnych kształtów i przesuwa się ze sfery sennych marzeń w stronę realnych, choć wciąż bardzo odległych planów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok