"To się nie miało prawa udać" – powiedział Prezydent Roman Szełemej do zebranych podczas uroczystości otwarcia Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 "Eko-Wieża", będącego częścią projektu Międzynarodowe Laboratorium Kultury w Sokołowsku – "Pewnie nawet dziś większość z Państwa jest zdziwiona, że cokolwiek tu się dzieje. A jednak wbrew przeciwnościom, wbrew skali wyzwania i często niedoboru środków krok po kroku to miejsce przyciąga co raz więcej osób. Chylę czoła przed tą determinacją, którą Fundacja prezentuje w zadaniu, które wydaje się beznadziejne. Okazuje się, że nie jest beznadziejne i za to wielki szacunek wszystkim Państwu, którzy się do tego przyczynili."
Miejski konserwator zabytków w Wałbrzychu Maria Ptak oraz Bożena Biskupska, prezes Fundacji In Situ z Sokołowska dokonały uroczystego przecięcia wstęgi podczas inauguracji działalności Laboratorium Kultury. Laboratorium, które znalazło miejsce w odrestaurowanej części spalonego sanatorium Grunwald. Na uroczystości obecni byli marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, Prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej, wicemarszałek województwa Andrzej Kosiór oraz licznie przybyli goście i sympatycy Sokołowska. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska w ostatnim momencie odwołała swoją wizytę. Za pośrednictwem Fundacji In Situ minister Omilanowska przesłała na ręce uczestników uroczystości list, który odczytała Bożena Biskupska.
Prezes Biskupska wyraziła ogromną wdzięczność oraz podkreśliła zaangażowanie i ogromną pomoc, jaką fundacja od wielu lat otrzymuje z urzędu marszałkowskiego województwa dolnośląskiego.
Dolny Śląsk potrzebuje tak zdeterminowanych ludzi jak Pani – powiedział marszałek Przybylski, zwracając do prezes Biskupskiej – Pamiętajmy, że żeby takie projekty realizować potrzebna jest umiejętność zgromadzenia wokół siebie ludzi, którzy je rozumieją i wspólnie takie projekty poprowadzą. Pani taką umiejętność posiadła. – Marszałek zadeklarował dalszą pomoc w realizacji projektów fundacji, podkreślając konieczność rozwoju takich miejsc jak Sokołowsko, niezmiernie ważnych dla rozwoju całego województwa dolnośląskiego. – Z jednej strony strony kultura i sztuka, z drugiej strony ekologia. Te wzajemnie przenikające się dziedziny w tym przypadku udało się doskonale połączyć. Gratuluję Pani, gratuluję ludziom, którzy Pani pomagają!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej przede wszystkim podkreślił ważną rolę, jaką na rozwój i aktywizację Sokołowska i Mieroszowa miało skomunikowanie tych miast z Wałbrzychem. – To znacznie przybliżyło te piękne i urocze miejscowości do Wałbrzycha, a co za tym idzie do ludzi, którzy odwiedzają te tereny z Wrocławia czy z reszty Polski. Tak liczna obecność tak znakomitych gości w tak szczególnym, ale jednak oddalonym od głównego nurtu miejscu wskazuje, że macie tu w Sokołowsku, w Fundacji, jakąś wyjątkową siłę przyciągania, generowania entuzjazmu i zarażania tym entuzjazmem, którym sami emanujecie.
Po krótkich wystąpieniach burmistrza Mieroszowa Marcina Raczyńskiego oraz wicemarszałka województwa dolnośląskiego Andrzeja Kosióra dokonano uroczystego przecięcia wstęgi. Następnie goście zostali zaproszeni do zwiedzenia odrestaurowanych pomieszczeń.