Dodano: 24 lutego 2023 10:01

3,5 tysiąca uchodźców wojennych przyjechało do Świdnicy w ciągu ostatniego roku. Miasto przedstawia bilans wsparcia

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Już w pierwszych dniach wojny Świdnica uruchomiła Centrum Pomocy Ukrainie, które działa do dziś. To tam swoje pierwsze kroki kierowali uchodźcy, którzy trafiali do tego miasta. W sumie w ciągu ostatniego roku, jak podaje biuro prasowe świdnickiego magistratu, do miasta przyjechało ponad 3,5 tysiąca uchodźców wojennych.

Świdnica przygotowała także kilka obiektów zakwaterowania zbiorowego. W sumie było to ponad 400 miejsc. Obecnie w Domu Wycieczkowym, Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich, lokalu gminnym przy ulicy Żeromskiego i przy seminarium przebywa 180 osób.

Środki na zakwaterowanie, całodzienne wyżywienie, zakup środków czystości i higieny osobistej zapewnia wojewoda dolnośląski. Miasto otrzymało refundację z Funduszu Pomocy w wysokości ponad 2 mln 600 tys. zł. W tym czasie wydatki własne gminy  na ten cel wyniosły ponad 490 tys. zł, a dotyczyły głównie zakupu wyposażenia i przygotowania obiektów pod zamieszkanie, opłat za media, ale też zatrudnienia tłumaczek, które pomagały przybyłym osobom załatwić sprawy urzędowe, jak na przykład nadanie numeru PESEL czy też zaadaptowanie się w nowych warunkach – informuje świdnicki urząd.

REKLAMA

W świdnickich szkołach w ciągu ostatniego roku przebywało od 300 do nawet 440 dzieci uchodźców z Ukrainy.

Świdnica pomagała, ale mogła także sama liczyć na pomoc. To tu trafiały dary z Niemiec, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych.

Największą pomoc przekazało miasto partnerskie Świdnicy – Biberach, które przeznaczyło około 100 tys. euro w gotówce, artykułach spożywczych, lekarstwach, odzieży ochronnej i sprzęcie typu generatory prądu, powerbanki i nagrzewnice. Dary dla uchodźców przekazywali także licznie świdniczanie. Miasto uruchomiło zbiórkę środków finansowych. Na specjalnie utworzone subkonto Urzędu Miejskiego 93 1240 4142 1111 0011 1201 6259 wpłynęło ponad 230 tys. zł, które zostały m.in. przeznaczone na zakup obiadów dla dzieci w szkołach, aktywizację społeczną uchodźców, czyli naukę języka polskiego i zajęcia integracyjne oraz zasiłki celowe wypłacane przez MOPS. Wielu świdniczan udostępniło własne domy i mieszkania dla obywateli Ukrainy, uciekających przed wojną. Ponad 300 wolontariuszy i 30 świdnickich firm od pierwszego dnia napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę nieśli pomoc potrzebującym – wylicza świdnicki magistrat.

Fot.:DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot.:DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot.:DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot.:DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot.:DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot.:DAI / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

  • John the Revelator pisze:

    Chwała tym „MAŁYM” bohaterom

  • Zobacz także