Dodano: 13 stycznia 2018 20:00
26. Finał WOŚP. Tak wyposażony będzie wolontariusz
Tematy: wośp
Wielkimi krokami zbliża się 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już w najbliższą niedzielę prawie dwustu wolontariuszy w Wałbrzychu i kilkaset tysięcy na terenie właściwie całego świata rozpocznie zbiórkę pieniędzy, które w tym roku przeznaczone zostaną na zakup sprzętu niezbędnego w leczeniu noworodków.
Tak gigantyczna zbiórka to również ogromne pole do ewentualnych nadużyć. My pokazujemy, co każdy wolontariusz WOŚP powinien mieć przy sobie.
Osoby zbierające pieniądze są identyfikowalne dzięki imiennym identyfikatorom. Każdy z nich posiada wdrukowane (nie naklejone) zdjęcie, imię i nazwisko i unikalny numer. Identyfikatory zawieszone są na smyczach z bieżącego, 26. Finału WOŚP.

Każdy wolontariusz powinien posiadać imienny identyfikator WOŚP oraz puszkę – obie rzeczy z aktualną grafiką 26. Finały WOŚP. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na identyfikatorze znajdować się powinna fotografia, Dane imienne wolontariusza, oraz numer wolontariusza. Ten sam numer co na powinien znajdować się na puszce-skarbonce, do której zbierane są datki. Do jednego wolontariusza przypisana jest jedna puszka. Powinny być dokładnie zamknięte i niezniszczone.

Numer puszki powinien zgadzać się z nr na identyfikatorze. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
Wykonane z grubego kartonu puszki w miejscach łączenia i na zawiasach zabezpieczone powinny być plombami w postaci naklejanych, bezpiecznych banderol. Puszka może być otworzona tylko raz – w momencie oddawania datków w sztabie. Raz otwarta puszka nie może być więcej użytkowana. Jeśli zauważycie naruszoną banderolę lub jej brak – zgłoście ten fakt policji lub w sztabie WOŚP.

Każda puszka WOŚP powinna zawierać aktualną grafikę i być zabezpieczona czterema nienaruszonymi plombami. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
Wolontariusze będą zbierali pieniądze na terenie całego miasta – na ulicach, parkach i skwerach. Będziemy mogli ich spotkać w centrach handlowych, punktach gastronomicznych i obiektach sportowych i kulturalnych. Ważna jest jednak to, że nie mogą nachodzić nas w domach – pukać do mieszkań, zachodzić na posesje.
Nad bezpieczeństwem wolontariuszy czuwać będą patrole policji i Straży Miejskiej. Dzielnicowi, funkcjonariusze prewencji oraz ruchu drogowego dbać będą o spokój i bezpieczeństwo. To im, w razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości, należy zgłaszać problemy.
W latach ubiegłych finały organizowane w Wałbrzychu przebiegały dość spokojnie. Pomimo tego, że w roku ubiegłym udało się zebrać rekordową sumę 173 tysięcy złotych, nie doszło do zbyt wielu incydentów. Mamy nadzieję, że tegoroczny, 26. Finał WOŚP będzie równie spokojny, a zebrana kwota przekroczy tę zeszłoroczną.

Wolontariusze kwestujący na Piaskowej Górze podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy fot. Krysia Lemańska / Dziennik Wałbrzych

Zobacz także
- Nowa jednostka OSP Jedlina-Zdrój dostała wóz strażacki! Sprzęt przekazało OSP Zagórze z gminy Walim
- Wałbrzych. 43-latek ostrzelany na Podgórzu. W tle wątek miłosny
- Jedlina-Zdrój. Nowe mieszkania czekają na chętnych
- Na noc zamkną tunele na S3. Utrudnienia zaplanowano jutro w nocy
- Wałbrzych. 91-latka oszukana metodą „na prokuratora”. Policja odzyskała blisko 80 tysięcy złotych
- Zmarł Papież Franciszek
Najczęściej czytane
Pożar na Podzamczu. Niebezpiecznie i duże zadymienie
Wałbrzych. Tereny po „Porcelanie Krzysztof” na sprzedaż. Warte miliony działki na portalu ogłoszeniowym
48-latka straciła prawo jazdy. Zadziałała Krajowa Mapa Zagrożeń
Droga z Kamiennej Góry do Kowar zablokowana po zderzeniu trzech aut. Dziewięć osób poszkodowanych
Wałbrzych. 2,5 tysiąca złotych mandatu dla 40-latka na hulajnodze. Mężczyzna wydmuchał 0,87 promila