Ruszają przygotowania do przebudowy dworca Wałbrzych Szczawienko. Gmina ogłosiła przetarg.

2 lipca 2016 15:09. Stacja Wałbrzych Szczawienko. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Po miesiącach ustaleń własności gruntów, projektów i przygotowań przebudowa dworca Wałbrzych Szczawienko staje się faktem. 29 czerwca 2016 roku Urząd Miasta ogłosił przetarg na prace związane z modernizacją budynku dworcowego oraz przystosowaniem przylegającego doń terenu do funkcji Park’n Ride. Wymienione w specyfikacji przetargowej prace dotyczą całkowitej renowacji budynku dworcowego, wykonania drogi dojazdowej z przystankiem autobusowym, elementów małej architektury, wycinki niektórych drzew oraz wykonanie nowych nasadzeń.

Niestety, na projekcie próżno szukać ścieżki rowerowej, mimo jej wyszczególnienia w warunkach przetargowych. Nie dopatrzyliśmy się też zbyt wielu stojaków rowerowych – jak na park’n ride 5 miejsc dla rowerów wydaje nam się niezbyt wielką ilością.

Okres potrzebny na realizację zadania wyznacza się na 12 miesięcy. Głównymi kryteriami wyboru oferty mają być cena i okres rękojmi, w stosunku 60/40.

REKLAMA

Remont i dopasowanie do nowych założeń peronów dworcowych należy do PKP. Do kolei należy także tunel pomiędzy ulicami Wrocławską a Stacyjną. Remont tych dwóch elementów ma być prowadzony równolegle do prac prowadzonych w samym budynku i otoczeniu dworca. Niestety nie wiemy, czy uda się wyremontować i udostępnić nieczynny obecnie tunel pieszy, łączący perony z ulicą Wrocławską (na wysokości domu dziecka Rodzinka). Jego renowacja byłaby niewątpliwie ogromnym ułatwieniem dla mieszkańców Szczawienka i Podzamcza.

***

Budynek dworcowy dzisiejszej stacji Wałbrzych Szczawienko oddany został do użytku w marcu 1853. Od tego czasu kilkakrotnie zmieniał nazwę: od pierwotnej Sorgau, Nieder-Salzbrunn przez Słońsk aż do dzisiejszej Szczawienko. Okazały budynek to pozostałość dawnej świetności dworca, który do lat 60. XX w. był punktem węzłowym, w którym linia kolejowa łączyła Wrocław ze Szczawnem-Zdrój i czeskim Mezimesti.

Plany przebudowy Dworca Wałbrzych Szczawienko. Źródło: BIP UM Wałbrzych

Plany przebudowy Dworca Wałbrzych Szczawienko. Źródło: BIP UM Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 2 lipca 2016 15:09
`