1 milion złotych dla policji na nowy komisariat. Realizacja planów czy obietnice wyborcze?

5 października 2015 20:13. Prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej oraz komendant policji w Wałbrzychu insp. Andrzej Basztura podczas podpisania porozumienia, na mocy którego gmina Wałbrzych przekaże 1 mln złotych na budowę nowego komisariatu policji w Wałbrzychu. Październik 2015 Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

W obecności Ministra Obrony Narodowej, wicepremiera Tomasza Siemoniaka, prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej oraz komendant policji w Wałbrzychu  insp. Andrzej Basztura podpisali dziś (poniedziałek, 5 października) porozumienie, na mocy którego gmina Wałbrzych przekaże kwotę jednego miliona złotych na budowę nowego, wspólnego dla Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju komisariatu. W ceremonii uczestniczyli także przedstawiciele policji i służb mundurowych, lokalni parlamentarzyści oraz burmistrz Szczawna-Zdroju – Marek Fedoruk.    

Nowo wybudowana placówka powstać ma u zbiegu ulic Łączyńskiego i Wieniawskiego, obok parku technologicznego T-Park. Teren na ten cel w ramach współpracy przekazał policji w 2013 roku ówczesny burmistrz Szczawna-Zdroju Tadeusz Wlaźlak, a projekt budowlany komisariatu sfinansowała ze środków własnych wałbrzyska policja. Jak zapewnił dziś jej komendant, dzięki środkom otrzymanym z gminy już w okresie ok. 30 dni rozpoczęta zostanie procedura przetargowa, która wyłoni głównego wykonawcę inwestycji.

Policja otrzymała zapewnienie, że pozostałe środki, w wysokości ok 24 mln złotych zostały zabezpieczone i zaplanowane w budżecie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na rok 2016. Gwarantować to ma bezproblemowy i rytmiczny przebieg inwestycji.

Prezydent Roman Szełemej podkreślił, iż budowa nowoczesnego komisariatu, o łącznej wartości przekraczającej 25 mln zł to jeden z najpoważniejszych i najrozleglejszych projektów realizowanych na potrzeby policji na Dolnym Śląsku.

REKLAMA

Przypomnijmy, że to dzięki zaangażowaniu i decyzji poprzedniego burmistrza Tadeusza Wlaźlaka, w lipcu 2013 roku Szczawno-Zdrój oddało wartą ponad 1 mln złotych, jednohektarową działkę na potrzeby nowego komisariatu. Dziś obecny burmistrz Szczawna – Roman Fedoruk, zachował  daleko idący umiar i powściągliwość w obietnicach partycypacji w kosztach inwestycji. Nie mogę, jak obecny tu prezydent Roman Szełemej, obiecać finansowego wsparcia na ogromną skalę. Zapewniam jednak, że dołożymy wszelkich możliwych starań, aby na miarę naszych możliwości współuczestniczyć, jako gmina Szczawno-Zdrój, w tym szczytnym i jakże potrzebnym projekcie – powiedział do zebranych przedstawicieli policji i dziennikarzy burmistrz Fedoruk.

Inwestycja, która ma docelowo zmienić filozofię działania wałbrzyskiej policji ciągnie się już kolejny rok. Po akcie przekazania działki w lipcu 2013 roku ówczesny komendant wałbrzyskiej policji insp. Ryszard Błażnik deklarował zakończenie prac w przeciągu 2-3 lat. W styczniu 2014 roku Gazeta Wrocławska informowała o 14 milionach złotych zarezerwowanych na nowy komisariat w budżecie Komendy Głównej Policji na rok 2014. Dziś, ponad 2 lata po akcie przekazania gruntu policjanci usłyszeli znów te same obietnice. Jedyną różnicą jest nowy pomysł na źródło finansowania inwestycji, które zmieniło się z Komendy Głównej Policji na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Na ile są to realne deklaracje, a na ile „kiełbasa przedwyborcza” – policjanci przekonają się już niebawem.

***

Budowa I komisariatu przy ulicy Łączyńskiego zmienić ma organizacyjnie sposób działania  wałbrzyskiej policji. Docelowo funkcjonować mają trzy jednostki – nowo wybudowany I komisariat, powstały z połączenia obecnych komisariatów I i V, a swoje dotychczasowe funkcje zachowają II komisariat oraz komenda policji na ulicy Mazowieckiej. To zapewni nam możliwość optymalnych działań operacyjnych tak na północy, jak i na południu miasta – powiedział komendant wałbrzyskiej policji insp.Andrzej Basztura.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 października 2015 20:13
`