Dodano: 30 marca 2017 23:12
Życie sprzed 350 milionów lat zaklęte w skale. Wystawa upamiętniająca urodziny słynnego paleontologa
Tematy: kultura stara kopalnia wystawa
Przy okazji odbywającej się w Starej Kopalni konferencji upamiętniającej 100-lecie urodzin wałbrzyskiego paleobotanika i muzealnika Eufrozyna Sagana, który w listopadzie zeszłego roku otrzymał tytuł „Zasłużonego dla Miasta Wałbrzycha” odbył się wernisaż wystawy portretującej tego jednego z najbardziej zasłużonych dla polskiej nauki wałbrzyszanina.
Ekspozycja prezentowana w Starej Kopalni to wystawa interdyscyplinarna – łącząca ze sobą naukę ze sztuką. Poza bardzo rzadkimi okazami pochodzących sprzed kilkuset milionów lat skamielin karbońkich można na niej oglądać powstałe na kanwie inspiracji działaniami Sagana dzieła młodych wałbrzyskich twórców: Pauliny Brzezińskiej, Krystiana Leńczuka, Jagody Stączek i Małgorzaty Rzempowskiej-Skóry.
Założeniem wystawy jest przedstawienie postaci Eufrozyna Sagana jako nie tylko naukowca, lecz człowieka wielu pasji – m.in rysownika, kabareciarza czy satyryka. Całość jednak wyraźnie wskazuje Sagana jako przede wszystkim znanego w całej Europie naukowca, ważną postać dla całego świata nauki.
Wystawa z pewnością nie może znudzić. Świadomość tego, że w drobnych okruchach skalnych odciśnięte są ślady żywych istot sprzed 350 milionów lat może, choćby na ułamek sekundy, zaprzeć dech w piersiach. Specjalnie z niemieckiego Chemnitz przyjechał do Wałbrzycha łupek z odciśniętym w nim pajęczakiem, nazwanym właśnie na cześć Eufrozyna Sagana – Schneidarachne saganii. Można także obejrzeć jeden z dwóch zachowanych na świecie odcisków karbońskiego stawonoga – wija.
Eufrozyn Sagan to polski paleobotanik, w latach 1950 – 1975 kierownik Muzeum w Wałbrzychu, w latach 1976 – 1981 jego wicedyrektor. Pozostawał niestrudzonym popularyzatorem wiedzy przyrodniczej wśród społeczności Wałbrzycha i okolic, organizatorem lokalnych struktur Polskiego Towarzystwa Miłośników Nauk o Ziemi i Członkiem Honorowym tego stowarzyszenia. Autor publikacji naukowych, twórca liczącej ponad 4000 okazów muzealnej kolekcji makroflory karbońskiej oraz odkrywca kilkudziesięciu unikalnych na skalę światową skamieniałości zwierzęcych. Na jego cześć nazwano odkryty przez niego nowo wydzielony gatunek pajęczaka – Schneidarachne saganii oraz rośliny Boulayatheca saganii i Saganophycos sinus. W listopadzie 2016 r. uhonorowany tytułem „Zasłużonego dla Miasta Wałbrzycha”.
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana