ZUS wypyta sąsiadów czy jesteśmy chorzy i sprawdzi billingi? Od nowego roku nowe przepisy

9 października 2021 12:37. fot. Dziennik Wałbrzych

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą odwiedzali sąsiadów osób przebywających na zwolnieniach lekarskich i prosili ich o informacje na temat kontrolowanej osoby – zapewnia ZUS. Zakład dementuje informacje, które w ostatnich tygodniach pojawiały się w internecie i mówiły o tym, że wraz ze zmianą przepisów od nowego roku, ZUS w ramach kontroli będzie wypytywał sąsiadów, sprawdzał billingi czy wyciągi bankowe.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że nowe przepisy, które zaczną obowiązywać pierwszego stycznia przyszłego roku nie dadzą pracownikom ZUSu takich uprawnień.

W mediach pojawiło się wiele spekulacji i nieprecyzyjnych informacji, które chcemy zdementować. Zapewniam, że nasi pracownicy nie będą odwiedzali sąsiadów naszych klientów po to żeby ich zapytać o to, co ktoś robi w czasie zwolnienia lekarskiego – zapewnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

REKLAMA

Pracownicy zakładu nie będą mogli także występować do operatora sieci komórkowej o billingi, ani do banku o wyciągi.

Nowe przepisy pozwalają jednak ZUSowi uzyskiwać dane i informacje niezbędne do ustalenia praw do zasiłków, ich wysokości, podstaw wymiaru i do ich wypłat od ubezpieczonych oraz płatników składek.

Chodzi na przykład o sytuacje, kiedy ktoś jest zatrudniony u dwóch pracodawców i przebywa na zwolnieniu lekarskim. W tej sytuacji ZUS będzie mógł uzyskać informacje, czy ubezpieczony wykorzystując zwolnienie lekarskie w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie u drugiego pracodawcy – wyjaśnia Kowalska-Matis.

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 9 października 2021 12:37
`