ZUS oblężony. Przedsiębiorcy chcą płacić mniejsze składki

7 stycznia 2019 13:57. Budynek ZUS w Wałbrzychu. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Właściciele blisko sześciu tysięcy dolnośląskich firm złożyli do tej chwili w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wnioski o możliwość skorzystania z tak zwanego „małego ZUSu”. W samym Wałbrzychu taką chęć wyraziło ponad dwa tysiące przedsiębiorców. Przypomnijmy, „Mały ZUS” dla firm obowiązuje od pierwszego stycznia, dotyczy działalności, których przychód nie przekracza 63 tysięcy złotych. Pozwala na uzależnienie składki na ubezpieczenie społeczne właśnie od uzyskanego przychodu. Bez zmian pozostaje składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Czas goni, bo przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z ulgi mają czas na podjęcie decyzji do ósmego stycznia. Dokumentów nie trzeba jednak składać osobiście w oddziale ZUSu. Można je przesłać także drogą elektroniczną, pod warunkiem, że przedsiębiorca lub jego biuro rachunkowe w taki właśnie sposób rozlicza się z zakładem. Dokumenty przedsiębiorcy mogą wysłać za pomocą portalu PUE ZUS, jeżeli mają na nim konto.

Składki nie obniżają się automatycznie. Przedsiębiorca musi wyrejestrować się z dotychczasowego ubezpieczenia i zgłosić się z nowymi kodami, zaczynającym się od 0590 i 0592. Osoby, które prowadziły działalność w ubiegłym roku lub wcześniej, mają na to siedem dni, jak przy każdej zmianie. Jeżeli tego nie zrobią. Obniżone składki będą płacić dopiero od przyszłego roku. Z rozwiązania mogą skorzystać osoby, które w ubiegłym roku prowadziły działalność gospodarczą przez co najmniej sześćdziesiąt dni. Warto jednak pamiętać, że „Mały ZUS” to w razie choroby niższy zasiłek.

REKLAMA

Co dla przedsiębiorcy oznacza „mały ZUS”?

Przedsiębiorca, którego przychody za ubiegły rok z działalności gospodarczej, prowadzonej przez cały ten rok, nie przekroczą trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. jest to 63.000,00 zł), będzie mógł opłacać obniżone – proporcjonalnie do przychodu składki na ubezpieczenia społeczne. „Mały ZUS” dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe). Nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba będzie opłacać w pełnej wysokości. Jeśli w poprzednim roku przedsiębiorca nie prowadził działalności przez cały rok (np. zawiesił ją albo zamknął i ponownie rozpoczął), przy obliczaniu progu przychodu musi zastosować proporcję.

Mały ZUS przez 36 miesięcy

Z „małego ZUS” będzie można korzystać przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Ale uwaga nie jest możliwy „powrót” do korzystania z „małego ZUS” przez osobę, która korzystała z tej ulgi, a następnie złożyła dokumenty z innym niż przewidziany dla „małego ZUS” kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 7 stycznia 2019 13:57
`