Dodano: 15 kwietnia 2021 13:22

Zrzuta na szambo. Niecodzienna akcja najemcy schroniska Andrzejówka

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Od wielu lat ten śmierdzący problem był pomijany przez kolejnych dzierżawców schroniska. Chcemy to zmienić jeszcze w tym roku –mówi najemca, Andrzej Sawicki. Okolice schroniska rok rocznie odwiedzają setki turystów, którzy z toalet w Andrzejówce mogą korzystać za darmo. Tak ma zostać, by tak się jednak stało, potrzebna jest kasa na wymianę szamba. Potrzeba 40 tysięcy złotych.

To jest dosyć trywialne i o tych problemach się nie mówi, dopóki nie śmierdzą – przyznaje Sawicki.

Funkcjonujące obecnie szambo jest stare i można przypuszczać, że nieszczelne. W okresie wiosennym czy letnim mówiąc wprost – śmierdzi. Do tej pory sprawą nikt się nie zajmował.

REKLAMA

Działać trzeba już, bo w ubiegłym roku wymianę szamba nakazały służby zajmujące się kontrolą takich obiektów. Najemca na rozwiązanie problemu ma czas do końca maja. Marzeniem jest niewielka oczyszczalnia ścieków, ale finansowo to przedsięwzięcie jest jeszcze trudniejsze, dlatego priorytetem na dziś jest wymiana starego szamba. Zbiórka kasy w formie zrzutki wydała się najsensowniejsza.

W Przełęczy Trzech Dolin, gdzie się łączy dużo szlaków, i rowerowych, i turystycznych, gdzie odwiedza tą przełęcz i schronisko bardzo dużo ludzi, nie ma tak naprawdę miejsca z konkretnymi sanitariatami, a to naczynia połączone, sanitariaty i szambo. Chcemy, aby nadal można było korzystać z tych toalet za darmo. Nie chcemy robić jakiś bramek – dodaje Andrzej Sawicki.

Dlaczego schroniska nie stać na wymianę szamba? Pomimo dużego ruchu, z powodu pandemii i obowiązujących obostrzeń obiekt nie działa w pełni. Pieniądze, które udaje się zarobić dają szansę na przetrwanie, opłacenie niezbędnych faktur i załogi. Na inwestowanie brakuje już kasy.

Andrzej Sawicki został najemcą schroniska PTTK Andrzejówka rok temu. Umowę przedłużono właśnie do 2030 roku.

Do końca zrzutki pozostało 21 dni. Do tej pory z 40 tysięcy udało się zebrać niespełna 12 tysięcy. Zbiórkę można wesprzeć pod adresem – https://zrzutka.pl/hgvg8s.

Schronisko Andrzejówka zimą. 07.03.2018 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Andrzejówka. Pierwszy śnieg. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także