Znamy szczegóły zatrzymania mężczyzn poszukiwanych przez policję

9 czerwca 2016 23:00. 10.06.2016 Wałbrzych. st. asp. Joanna Żygłowicz i nadkom. Magdalena Korościk z wałbrzyskiej policji fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Według oficjalnych informacji przekazanych dziś przez policję mężczyźni poszukiwani od wtorku przez wałbrzyską policję zostali zatrzymani w środę (7 czerwca) w nocy w Jabloncu nad Nisou w Czechach. Zatrzymania dokonali policjanci czescy. nadkom. Magdalena Korościk z wałbrzyskiej podkreśla znaczącą rolę informacji zawartych w mediach. Odzew społeczny był ogromny

– Odebraliśmy ogromną ilość informacji, z których udało się wyłowić te znaczące dla śledztwa – powiedziała nakom. Magdalena Korościk.

Podkreśliła także doskonałą współpracę z policją czeską. Mężczyźni zostali zatrzymani przez Czechów do wyjaśnienia – na 48 godzin. Było to możliwe, ponieważ za poszukiwanymi mężczyznami wysłano list gończy.Natychmiast po potwierdzeniu tożsamości mężczyzn przez czeską policję Sąd Okręgowy w Świdnicy wystawił międzynarodowy nakaz aresztowania. Obecnie cała trójka przebywa na terenie Czech. Rozpoczęto procedurę ekstradycyjną, która może potrwać od 10 nawet do 60 dni.

REKLAMA

Wałbrzyska policja 6 czerwca bieżącego roku uzyskała informację o tym, że w jednym z mieszkań na terenie miasta prawdopodobnie doszło do zabójstwa. W toku podjętych czynności w mieszkaniu na Nowym Mieście policjanci ujawnili zwłoki dwóch mężczyzn. Po przybyciu na miejsce, policyjna grupa dochodzeniowo-śledcza wykonała szczegółowe czynności, w których uczestniczyli również prokurator i lekarz medycyny sądowej. Przesłuchano świadków mogących wnieść do sprawy istotne informacje. Przeprowadzono szczegółowe oględziny miejsca zdarzenia, zabezpieczając wszelkie możliwe ślady.

Śledczy po zebraniu i zweryfikowaniu sporej ilości informacji ustalili i wytypowali trzech mężczyzn, którzy mogli dopuścić się zabójstwa. W niespełna 48 godzin zajmujący się sprawą policjanci zdobyli przełomową informację na temat sprawców tej zbrodni. Okazało się, że trzej mężczyźni przebywają na terenie Republiki Czeskiej. Nawiązano kontakt z czeską Policją. Prokurator wydał postanowienie o przedstawieniu zarzutów podwójnego zabójstwa jednemu ze sprawców oraz list gończy za każdym z podejrzanych, na podstawie, którego Sąd Okręgowy w Świdnicy wydał Europejskie Nakazy Aresztowania wobec trzech osób. Na tej podstawie oraz informacji przekazanych przez polskich policjantów, funkcjonariusze Policji Republiki Czeskiej zatrzymali i osadzili w areszcie trzech mężczyzn w wieku 41, 42 i 45 lat. Wobec jednego z nich wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutu dokonania zabójstwa. Wobec dwóch pozostałych ostateczna kwalifikacja zostanie określona po dokładnej ocenie zebranego materiału dowodowego.

Teraz zostanie wdrożona procedura ekstradycyjna i zatrzymani mężczyźni zostaną przekazani policji polskiej. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w ciągu 48 godzin od zdobycia informacji o zabójstwie sprawcy zostali zatrzymani, co było możliwe dzięki doskonałej współpracy policji wałbrzyskiej, wrocławskiej, jeleniogórskiej oraz Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu, Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, a także współpracy z Sądem Rejonowym w Wałbrzychu i Sądem Okręgowym w Świdnicy.

Wykorzystano również współdziałanie międzynarodowe Komendy Głównej Policji z Prezydium Policji czeskiej w Pradze. Kolejny raz sprawdziło się również działanie wspólnej placówki policji polskiej i policji czeskiej w Kudowie, a także wypracowane procedury międzynarodowej współpracy Policji.

Mężczyźnie, któremu już przedstawiono zarzut zabójstwa grozi teraz kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Mężczyźni poszukiwani przez policję zostali zatrzymani w Jabloncu nad Nisou w północno-zachodnich Czechach.

Mężczyźni poszukiwani przez policję zostali zatrzymani w Jabloncu nad Nisou w północno-zachodnich Czechach.

Andrzej F. lat 41, Piotr F. lat 45 oraz Jarosław W. lat 42 - oto mężczyźni zatrzymani przez policję w Jabloncu nad Nisou.

Andrzej F. lat 41, Piotr F. lat 45 oraz Jarosław W. lat 42 – oto mężczyźni zatrzymani przez policję w Jabloncu nad Nisou.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 9 czerwca 2016 23:00
`