Centrum przesiadkowe Wałbrzych Centrum. Scenariusz budowy

15 grudnia 2018 07:22. Budowa centrum przesiadkowego Wałbrzych Centrum. 14.12.2018 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Do końca 2020 roku perony, do połowy 2022 roku galeria handlowa i infrastruktura drogowa – taki scenariusz budowy centrum przesiadkowego Wałbrzych Centrum przedstawili podczas brifingu prasowego inwestorzy przedsięwzięcia: przedstawiciele PKP PLK, Gminy Wałbrzych oraz funduszu Octava.

Przystanek złożony z dwóch peronów o łącznej długości ok. 300 metrów i wysokości odpowiadającej nowoczesnym pociągom dalekobieżnym buduje PKP PLK. Obecnie trwa zabezpieczenie wykopu i fundamentów pod przyszłe przejście podziemne. Przygotowywane się szyby windowe, które zostaną zamontowane na platformach peronowych.

– Ta budowa, być może niepozorna z zewnętrz, jest ogromnym przedsięwzięciem budowlanym i konstrukcyjnym. – mówi Witold Szczotka, kierownik projektu ze strony PLK – Prace prowadzone są na czynnej linii kolejowej, na których należy z jednej strony zachować maksymalne bezpieczeństwo, z drugiej – płynność ruchu przejeżdżających po jednym torze pociągów.

REKLAMA

Budowa centrum przesiadkowego Wałbrzych Centrum. 14.12.2018 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

PLK przejęło plac budowy 5 listopada i od tego czasu trwa przygotowanie placu budowy. Jak dotąd nie natrafiono na żadne niespodzianki geodezyjne ani geologiczne. Witold Szyszka przypomina jednak, że teren jest mocno zurbanizowany, od dziesiątków lat zorganizowany infrastrukturalnie. Niespodzianki mogą pojawić się w każdym momencie.

Budowa przylegającej do przystanku galerii handlowej rozpocznie się nie wcześniej niż za rok. Obecnie trwa kompletowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę układu drogowego łączącego miejsce przyszłego centrum przesiadkowego z ulicami Mazowiecką i Lubelską. Prace przy budowie dróg rozpocząć się mają w kwietniu 2019 r.

Trwa także analiza kosztów projektu galerii handlowej. Docelowo jej budowa rozpocząć się powinna nie wcześniej niż w IV kwartale 2019 roku i trwać ok. 16 miesięcy.

Budowa centrum przesiadkowego Wałbrzych Centrum. 14.12.2018 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 15 grudnia 2018 07:22
`