Zmarł ksiądz prałat Andrzej Raszpla.

19 kwietnia 2016 23:30. Ksiądz prałat Andrzej Raszpla. fot. Dziennik Wałbrzych

Zmarł ksiądz prałat Andrzej Raszpla, kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu, członek Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Miał 56 lat.

Pochodzący z kresów wschodnich Andrzej Raszpla do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu wstąpił w 1979 roku. Po przerwie spowodowanej zasadniczą służbą wojskową w 1985 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Następne 4 lata pracował jako wikariusz w parafii św. Józefa Oblubieńca w Żórawinie i w parafii św. Jerzego w Wałbrzychu (1989-1993).  Zajmował stanowisko dyrektora administracyjnego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej.

25 czerwca 1995 roku został proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu. Włożył wiele trudu, wysiłku i zaangażowania w budowę nowego kościoła. To dzięki jego staraniom i wstawiennictwu  do kościoła na Podzamczu   zostały przekazane przez Stolicę Apostolską w Rzymie relikwie  Drzewa Krzyża Świętego. To także na jego prośbę 17 września 2006 roku biskup świdnicki Ignacy Dec podniósł kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego do godności Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

REKLAMA

W 2000 roku został wybrany Człowiekiem Roku Regionu Wałbrzy­skiego.

Ksiądz prałat Andrzej Raszpla należał także do Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, obecnie pełnił urząd Dziekana dekanatu Wałbrzych-Zachód.

Zmarł nagle 19 kwietnia 2016 roku.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 19 kwietnia 2016 23:30
`