Złoty pociąg – są pierwsi chętni do dzielenia się łupem. Dyrektor Anna Żabska wystąpiła z pismem o przekazanie pociągu Starej Kopalni

28 sierpnia 2015 14:53.

Tematy: 


Już kilkadziesiąt minut po komunikacie Głównego Konserwatora Zabytków, w którym potwierdza istnienie w granicach Wałbrzycha tzw „złotego pociągu” są pierwsi chętni do przejęcia historycznego składu. Anna Żabska, dyrektor Dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia wystosowała listy do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pani Małgorzaty Omilanowskiej oraz  Ministra Skarbu Państwa Pana Andrzeja Czerwińskiego, w których deklaruje chęć przejęcia, oraz ekspozycji znaleziska na terenie Starej Kopalni.

Poprosiliśmy o komentarz prezesa Zamku Książ Krzysztof Urbańskiego. Naturalnym wydawać by się mogło, że jeśli pociąg został odnaleziony w tunelu w okolicach Zamku – to tam powinien pozostać, będąc fantastycznym uzupełnieniem kompleksu umocnień budowanych tam przez hitlerowców.  W rozmowie z nami powiedział, że nie zamierza walczyć o to, aby pociąg został w okolicach Książa. Wygraliśmy, jako miasto, los na loterii w postaci zaginionego pociągu. Gdybyśmy chcieli zorganizować sami taką promocję miasta, musielibyśmy wydać na nią setki tysięcy dolarów. Nam to spadło, można powiedzieć, z nieba. To czy pociąg będzie eksponowany po jednej, czy po drugiej stronie Wałbrzycha – nie ma w tej chwili najmniejszego znaczenia. Ważne jest, żeby został w Wałbrzychu. Turyści, którzy przyjadą go obejrzeć, odwiedzą i Zamek, i Starą Kopalnię.

List dyrektor Anny Żabskiej w sprawie przejęcia pieczy nad "złotym pociągiem". sierpień 2015

List dyrektor Anny Żabskiej w sprawie przejęcia pieczy nad „złotym pociągiem”. sierpień 2015

Dodano: 28 sierpnia 2015 14:53
.
 • MB pisze:

  Profesjonalizm Dyrektora Zamku

 • Darek T. pisze:

  Do roboty pani Żabska, cuda Tuska nie wyszły to i hitlerowski pociąg pani nie pomoże. Proszę ruszyć cztery litery bo pan prezydent Szełemej nie będzie dopłacał w nieskończoność do pani i psiapsiólek. Trzeba zrobić porządną trasę podziemną do zwiedzania, choć w części niech to przypomina kopalnię a nie martwe, oświetlone ściany…

 • v pisze:

  Pani Żabskiej kanarki się. …..do pracy na rzecz mieszkańców a nie prywatne robić. Jeżdżę codziennie i widzę te tłumy na SK. Jeszcze troszkę będzie komisarz po wyborach w październiku i trza będzie szukać zajęcia.

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `