nasz news Zimą w szkołach będzie zimno? Pytamy samorządy o to, czym ogrzewają placówki i czy mają opał

26 września 2022 07:33.

„Kryzys energetyczny” to w ostatnich tygodniach stwierdzenie dość często pojawiające się w rozmowach z samorządowcami. Wysokie ceny, a nawet brak węgla w składach, widmo rosnących cen gazu czy prądu sprawiają, że samorządowcy z niepokojem przyglądają się całej sytuacji. Sprawdzamy czym samorządy ogrzewają szkoły i czy udało się zabezpieczyć opał.

Wałbrzych wydaje się być w bardzo dobrej sytuacji. Wszystkie placówki oświatowe korzystają z ogrzewania gazowego lub są podłączone do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Tylko jedna placówka ogrzewana jest węglem, ale, jak zapewnia rzecznik prasowy urzędu, w tej chwili miasto jest w trakcie zmiany sposobu ogrzewania. Co z ciągłością dostaw?

Niestety nie mamy wpływu na dostawy gazu czy ciepła systemowego. Jeżeli nie będzie zakłóceń w dostawach gazu to placówki z tym typem ogrzewania będą miały zapewnione ciepło. W przypadku ogrzewania systemowego jesteśmy w stałym kontakcie z PEC, który zgodnie z deklaracjami ma zapewniony opał na najbliższe miesiące – informuje nas rzecznik prasowy wałbrzyskiego magistratu.

W Głuszycy szkoły ogrzewane są gazem. Gmina nie posiada w tej chwili informacji o jakichkolwiek problemach w zakresie ciągłości dostaw tego paliwa.

W zupełnie innej sytuacji jest Mieroszów. Tu szkoły ogrzewane są peletem, ekogroszkiem i olejem opałowym.

Część placówek zabezpieczona jest już w pełni pod względem opału na sezon grzewczy, a druga część posiada niewielkie ilości opału i jest obecnie w trakcie dokonywania zakupów – informuje nas urząd miejski w Mieroszowie.

W Świdnicy część szkół ogrzewana jest przez Miejski Zakład Energetyki Cieplnej, kolejne placówki korzystają z własnych kotłowni zasilanych gazem. Czy są obawy?

Wszystkie miejskie placówki oświatowe mają zawarte stosowne umowy na dostawę ciepła z MZEC lub dostawę gazu z PGNiG. Sytuacja z dostawą ciepła dla miejskich jednostek oświatowych będzie pochodną sytuacji ogólnokrajowej w zakresie dostaw np. gazu – informuje nas biuro prasowe świdnickiego magistratu.

Przypomnijmy, zgodnie ze znowelizowanymi przepisami dyrektor szkoły będzie mógł wprowadzić zdalne nauczanie w przypadku zbyt niskiej temperatury w szkole, spowodowanej brakami w dostawie ciepła. Ma to być jednak ostateczne rozwiązanie i wszyscy samorządowcy liczą, że do takich sytuacji nie dojdzie.

 

 

 

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Dodano: 26 września 2022 07:33
.
 • Mariola pisze:

  PiS do dymisji cały, oraz do więzienia za to co zrobili z krajem.

 • mieciu pisze:

  szkołą na zdalne to u mnie braknie prądu w takim razie (bo inaczej przekrocze limi 2000 kWh i mnie Kaczor policzy 4ro krotnie

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `