Zieloni krytykują decyzję wojewody w sprawie uchylenia wałbrzyskiej „uchwały śmieciowej”

28 lutego 2020 14:26. fot. użyczone / FB Partia Zieloni Wrocław

Tematy: 


Sprzeciwiamy się blokowaniu realnych działań samorządu, które są odważną i konieczną odpowiedzią na obecne wyzwania ekologiczne – tak decyzję wojewody dolnośląskiego o unieważnieniu wałbrzyskiej uchwały dotyczącej między innymi ograniczenia sprzedaży foliówek komentuje Partia Zieloni Wrocław. Ugrupowanie dodaje, że to lekceważenie zdrowia i życia Polaków.

Zieloni przypominają, że kolejne badania naukowe dowodzą, że mikrocząsteczki plastiku obecne są w wodzie, glebie, powietrzu i organizmach ludzkich.

Wojewoda Dolnośląski unieważnił wałbrzyską uchwałę zakazującą posiadania i używania produktów jednorazowego użytku z plastiku. Wojewoda nie zrozumiał intencji wałbrzyskiej Rady Miasta, która chce wyeliminować plastik jednorazowego użytku, a nie wielorazowego! – mówiła Julia Rokicka, Przewodnicząca Partii Zieloni we Wrocławiu.

REKLAMA

Wojewoda Obremski okazał być się Człowiekiem z Plastiku. Przez poprzednią kadencję jako Senator PiS miał szansę przeprowadzić zmiany legislacyjne na poziomie krajowym, co nie nastąpiło. Rada Miejska i Prezydent Wałbrzycha mają pełne prawo ograniczać używanie opakowań jednorazowych na terenach zarządzanych przez siebie placówek. To na Gminy i Konsumentów przerzucono ciężar kosztów utylizacji odpadów. Tymczasem powinni ponieść je producenci i sprzedawcy – mówił Robert Suligowski, Przewodniczący Partii Zieloni we Wrocławiu.

Przypomnijmy, zgodnie z propozycją uchwały, od 1 września na terenie miasta miał obowiązywać zakaz udostępniania i sprzedaży woreczków jednorazowych. Wcześniej, bo już od 21 marca, na terenie miasta miały pojawić się strefy wolne od plastiku jednorazowego. To obiekty miejskie, w których zakazane było by nie tylko używanie, ale nawet posiadanie takich produktów, pod groźbą grzywny.

Uchwałę przyjętą miesiąc temu unieważnił wczoraj wojewoda dolnośląski. Jarosław Obremski wskazał, że przepisy są zbyt restrykcyjne, niezgodne z obowiązującymi w kraju regulacjami i być może nierealne.

Zieloni cytują wypowiedź wojewody, która może wskazywać jednak na fakt, że Jarosław Obremski nie do końca zrozumiał intencje Wałbrzycha.

Bardzo ważne jest ograniczanie plastiku i edukowanie naszych rodaków o jego szkodliwości dla środowiska, ale nie można karać pieniężnie za posiadanie plastikowego guzika w koszuli, czy za posiadanie plastikowych okiennic w domu po wjeździe do Wałbrzycha – to cytat przytoczony przez partię na profilu FB.

Zieloni zaznaczają, że Wałbrzych nie jest jedynym miejscem w Europie, w którym podjęto rzeczywiste działania ograniczania plastiku. Analogiczne przepisy obowiązują między innymi we Francji, zapewnia partia.

Zadaniem państwa jest m.in. chronić zdrowie swoich mieszkanek i mieszkańców, dlatego uzasadnionym jest aktywne ograniczanie substancji, produktów, które są zagrożeniem. Rada Wałbrzycha pokazała kierunek działań, którego oczekujemy od rządu i należałoby tę praktykę zastosować, a nie potępiać. Unieważnienie wałbrzyskiej uchwały, argumentowane zbyt ambitnymi założeniami, wpisuje się w politykę PiS ignorancji naukowych faktów, lekceważenia zdrowia i życia Polek i Polaków oraz ograniczania praw samorządów – komentują Zieloni Wrocław.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 28 lutego 2020 14:26
`