Dodano: 10 stycznia 2023 13:21

Zginęło ponad 130 osób. Blisko 2300 zostało rannych. Dolnośląska policja podsumowała miniony rok na drogach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Policjanci z naszego garnizonu wyeliminowali z ruchu i zatrzymali 4770 nietrzeźwych kierujących i 2104 tych, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Zatrzymali także 4679 praw jazdy oraz 33314 dowodów rejestracyjnych, w związku ze złym stanem technicznym pojazdów – informuje dolnośląska policja. Niestety miniony rok to także tragiczna statystyka. Na drogach zginęło 136 osób. W regionie odnotowano 1896 wypadków.

W strukturach dolnośląskiej drogówki pracuje 767 policjantów.

W roku 2022 odnotowaliśmy 1896 wypadków, w których niestety zginęło 136 osób, a rannych zostało 2228. To o 47 wypadków mniej niż w roku 2019 i o 80 osób mniej, które zginęły w związku z tego typu zdarzeniami na drogach, a także mniej o 65 osób rannych. Jednak każdy wypadek, gdzie ginie człowiek, jest to o jeden wypadek za dużo i tragedia dla rodziny. W 2022 roku wypadków było wprawdzie o 158 więcej niż w roku ubiegłym, ale skuteczne policyjne działania i wprowadzone zmiany w przepisach, które doprowadziły do zwiększenia wysokość grzywien nakładanych na nieodpowiedzialnych kierowców w postępowaniu mandatowym, przyniosły wyraźną poprawę bezpieczeństwa na drogach miast i powiatów. Efekty, to o 43 ofiary śmiertelne wypadków mniej niż w roku 2021, a także mniej o 29 niż w 2020 – informuje dolnośląska policja.

REKLAMA

Mundurowi przyznają, że kierowcy w minionym roku w większym stopniu stosowali się do obowiązujących na drogach przepisów. Bardziej zwracali także uwagę na bezpieczeństwo.

Konsekwentnie i efektywnie prowadzone działania przez dolnośląskich policjantów pozwoliły także na wyeliminowanie z ruchu i zatrzymanie 4770 nietrzeźwych kierujących i jest to o 107 więcej niż w roku 2021, co pokazuje, że nadal należy walczyć z tą sytuacją na polskich drogach. Rekordzista tego niechlubnego zestawienia miał ponad 4 promile alkoholu w organizmie, gdy wpadł w ręce mundurowych, jadąc swoim samochodem w takim właśnie stanie. Funkcjonariusze zatrzymali w 2022 roku także 550 kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pojazdów, będąc pod wpływem środków odurzających – przyznają policjanci.

Mundurowi zapewniają, że nie ma taryfy ulgowej dla drogowych piratów. W 2022 roku z powodu przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym zatrzymano 2104 kierujących. To sporo, ale o ponad 1523 mniej niż przed zmianami w taryfikatorze wprowadzonymi na początku ubiegłego roku.

Kilka wypadków z minionego roku.

Wypadek na rondzie niepodległości w Szczawnie-Zdroju. Fot. Jacek Zych / Dziernnik Wałbrzych

Zderzenie na skrzyżowaniu ulicy Wyszyńskiego i Kusocińskiego. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Wypadek na tzw łączniku świdnickim. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Wypadek pomiędzy Strugą a Szczawnem-Zdrojem. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Wypadek na ulicy Gagarina. Fot. użyczone / czytelnik

Wypadek motocyklisty na Podgórzu. fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Wypadek w Świdnicy. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Zderzenie dwóch ciężarówek na DK35 koło Książa. Fot. Jacek ZYch / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także