Dodano: 26 kwietnia 2023 07:04
Zegary z fabryki Gustawa Beckera. Dzieła sztuki na wystawie w wałbrzyskim Muzeum Porcelany
Tematy: Gustaw Beckers jacek drejer kultura muzeum porcelany porcelana wałbrzych wałbrzych wystawa zegary
Pokazywane w wałbrzyskim muzeum porcelany zegary to prawdziwe perełki. Najstarszy z nich został wyprodukowany w połowie XVIII wieku dla pruskich kolei królewskich. Ale to dopiero przedsmak. Zegary z fabryki Gustawa Beckera zamknięte w drewnianych skrzynkach, żeliwnych odlewach, ale i w porcelanowych czy kamionkowych obudowach to prawdziwe dzieła sztuki.
– Podobają mi się zegary w typowo secesyjnym stylu, mamy kilka takich wiszących przykładów. One są pięknym odzwierciedleniem stylu w sztuce, który znalazł zastosowanie w takich codziennych przedmiotach jak zegary. W takich ażurowych, pięknych przeszklonych kloszach to zegary roczne, które mają 400-dniową rezerwę chodu, czyli nakręca się je raz w roku – powiedzieli Jacek Drejer i Tomasz Nochowicz z wałbrzyskiego Muzeum Porcelany.
Zegary z fabryki Gustawa Beckera to nie tylko urządzenia do odmierzania czasu. To, jak powiedziałem, prawdziwe cudeńka, dzieła sztuki zachwycające detalami i dźwiękiem.
– Oprócz typowego bicia o różnych dźwiękach możemy również posłuchać kuranty. Mamy tutaj piękny zegar kominkowy, który wybija kuranty z dwoma melodiami – melodią westminsterską i inną melodią, która w zależności od przekładki, którą zastosujemy, będzie wybijana – dodaje Tomasz Nochowicz.
Wystawa będzie trwała do końca stycznia przyszłego roku. Nie trzeba się spieszyć, warto wybrać dogodny termin i poświęcić na obejrzenie znanych na całym świecie zegarów więcej niż tylko kilka chwil. A od maja muzeum jest czynne o dwie godziny dłużej – od 10 do 18 przez 7 dni w tygodniu.
Zobacz także
- 20 zatrzymanych. Dolnośląska policja rozbiła grupę przemycającą narkotyki
- Może być ślisko. IMGW ostrzega przed gołoledzią
- Wałbrzych. Szlachetna Paczka szuka darczyńców! Kilkanaście rodzin wciąż czeka na pomoc
- A4 zablokowana. Bus uderzył w pługosolarkę. Jedna osoba zginęła
- Nie wybuchaj. Kochaj. Słuchaj. Stop przemocy!
- Padło 30 owiec. To prawdopodobnie ofiary wilka – ostrzega powiat wałbrzyski
Najczęściej czytane
Boguszów-Gorce. TIR zablokował wyjazd z parkingu, pod centrum handlowym utknęli ludzie
Szczawno-Zdrój. Wigilia w uzdrowiskowej spółce. Prezes podsumował rok
Tak ma przebiegać S5 z Sobótki do Bolkowa. GDDKiA wskazuje swój wybór
Świeradów-Zdrój po 27 latach znów na kolejowej mapie Polski
Uwaga. Bardzo niebezpiecznie na drogach. Rano TIRy zablokowały skrzyżowanie na Uczniowskiej/Wrocławskiej/de Gaullea