Zdalnie czuwają nad bezpieczeństwem seniorów. Bransoletki życia dla mieszkańców Jedliny-Zdroju

22 maja 2019 09:35. Bransoletki życia trafiły do 16 seniorów w Jedlinie Zdroju. Wałbrzych, 20.05.2019 r fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Szesnaście osób zostało objętych rocznym programem opieki telemedycznej. Każdy z seniorów otrzymał bransoletkę życia, niewielkie urządzenie, przypominające zegarek, które pozwala na szybkie wezwanie pomocy, a dodatkowo monitoruje stan danej osoby. Mieszkańcy korzystają z opieki za darmo.

Bransoletki życia to współczesna technologia w służbie seniorów. Niewielkie, wodoodporne urządzenia są wyposażone w czujnik tętna, moduł GPS i przycisk SOS. Pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia właściciela i szybką reakcję w przypadku zagrożenia. Pacjent w każdej chwili może wcisnąć przycisk SOS i połączyć się z centrum zdalnej opieki, jeżeli dana osoba nie będzie jednak w stanie tego zrobić, to bransoletka sama poinformuje o zagrożeniu i wskaże, gdzie należy wysłać pomoc.

Mieszkańcy na własnej skórze ocenią ten system, czy poczucie bezpieczeństwa jest, jak kontakt z centrum ratownictwa, to dopiero zobaczymy co dalej, co po roku, czy ten program należy utrzymywać, a może rozszerzyć. Przypomnę, ten program jest skierowany do osób, które miały dochody poniżej trzech tysięcy złotych – mówi Leszek Orpel, burmistrz Jedliny-Zdroju.

REKLAMA

Jestem zadowolony, że żona dostała tę bransoletkę, ponieważ różne są sytuacje w wieku powyżej 70 lat. Żona powoli zaczyna się, tak jakby gubić, a bransoletka ją trochę podniosła na duchu – mówi mąż jednej z uczestniczek projektu.

Sama jestem, mam serce chore, kręgosłup i płuca, i dlatego się zdecydowałam. To zawsze jakaś pomoc. Na pewno będzie spokojniej, już nie będę się obawiała – dodaje kolejna uczestniczka.

Urzędnicy mieli obawy czy seniorzy pojawią sobie z obsługą bransoletek, sami zainteresowani przyznaję jednak, że to nic skomplikowanego.

Bransoletki życia trafiły do 16 seniorów w Jedlinie Zdroju. Wałbrzych, 20.05.2019 r fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 22 maja 2019 09:35
`