Zarabiasz dużo? Zapłacisz wyższy czynsz za mieszkanie komunalne

4 lutego 2019 15:01. 21.01.2016 Wałbrzych Wyremontowana kamienica na skrzyżowaniu ulic Kubeckiego i Staszica fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Lokatorzy mieszkań komunalnych będą musieli informować gminy o swoich zarobkach – to zmiana wynikająca z nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów. Przepisy wejdą w życie 21 kwietnia. Wałbrzych już przygotowuje uchwałę, które będzie regulować nowe obowiązki. Radni zajmą się nią na jednej z najbliższych sesji.

Przygotowania do zmiany przepisów trwały od dłuższego czasu. Zgodnie z intencją autorów chodzi o to, by mieszkania komunalne trafiały rzeczywiście do osób, które takiego rozwiązania potrzebują.

21 kwietnia zmieniają się przepisy i od tego momentu gmina czy też samorządy będą mogły żądać od dzierżawców lokali komunalnych informacji o aktualnych dochodach. W związku z tym gmina również będzie musiała dostosować swoje wewnętrzne przepisy, czyli wprowadzić nową uchwałę, w której będą określone zasady takie postępowania. Planujemy, że będzie to obowiązek, aby każdy mieszkaniec raz do roku informował gminę o stanie swoich zarobków. Do tej pory takich działań nie było. Nie byliśmy do tego zobligowani. Tak naprawdę, tylko na etapie wnioskowania mieszkaniec udostępniał informację o zarobkach jakie posiadał – mówi Edward Szewczak, rzecznik wałbrzyskiego magistratu.

REKLAMA

Co w sytuacji, gdy zarobki lokatora wzrosną? W takiej sytuacji przewidziane mogą być dwa scenariusze.

Jeżeli zarobki najemcy wzrosną musi się on liczyć z dwoma rodzajami konsekwencji. Po pierwsze może zostać podniesiony czynsz. Jeżeli lokator się nie zgodzi, może być rozwiązana umowa – dodaje Szewczak.

Przepisy przewidują także sytuację, w której zarobki najemcy po wzroście znów spadną, wówczas będzie można wnioskować o obniżenie czynszu.

Samorządy muszą dostosować miejscowe przepisy w ciągu dwóch lat. Nie wiadomo czy przepisy obejmą tylko osoby, które podpiszą umowy dzierżawy po 21 kwietnia czy także najemców, którzy już mają takie lokale. Nie znamy także progów dochodowych, które ustalone zostaną w Wałbrzychu. Do tematu będziemy wracać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 4 lutego 2019 15:01
`