Tematy: smog szczawno-zdrój
Czyste powietrze w Szczawnie jest mitem. Tak przynajmniej wskazują badania, prowadzone na przestrzeni ostatnich kilku lat przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Stacja pomiarowa w Szczawnie podaje zatrważające wyniki – w powietrzu, którym oddychają mieszkańcy uzdrowiska, ilość benzopirenu została przekroczona sześciokrotnie. Do tego przez ponad 60 dni w roku przekroczona była średniodobowa norma pyłu PM 10.
Fakty wynikające z raportu przedstawionego na ubiegłotygodniowej sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego przez Halinę Zarembę z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu są bezlitosne: za zanieczyszczone powietrze w Szczawnie odpowiadają przede wszystkim jego mieszkańcy. To właśnie tzw emisja niska, czyli związki wydzielające się wskutek procesu spalania przeróżnych substancji nieorganicznych w piecach grzewczych składa się na 70% zanieczyszczeń wykazywanych w pomiarach. Zanieczyszczenia komunikacyjne, czyli samochody i autobusy przejeżdżające przez uzdrowisko powodują jedynie 22% zanieczyszczeń. Produkcja przemysłowa odpowiada za mniej niż 10% trujących substancji unoszących się w powietrzu.
Raport WIOŚ informuje: – O wysokim, średniorocznym poziomie benzo(a)pirenu [B(a)P] zadecydowały bardzo wysokie stężenia rejestrowane w sezonie grzewczym. Poziom stężeń tego zanieczyszczenia jest ściśle zależny od stopnia nasilenia procesów grzewczych (kilkunastokrotnie wyższe stężenia w sezonie grzewczym). Pomimo znacznie niższych stężeń w sezonie poza grzewczym – w Szczawnie Zdroju średnie stężenia B(a)P w tym sezonie były wyższe od poziomu docelowego
Benzopiren, którego stężenie w powietrzu w Szczawnie-Zdroju przekracza normę ponad sześć razy powstaje wskutek spalania śmieci, najczęściej tworzyw sztucznych. Ta niebywale toksyczna substancja, wdychana przez dłuższy okres, kumuluje się w organizmie człowieka i może powodować nie tylko liczne choroby dróg oddechowych i serca, ale również raka. Te niebezpieczne związki chemiczne z każdym naszym oddechem mogą przyczyniać się do zaostrzenia objawów astmy i alergii.
Wspomniany pył PM10 to zawiesina o bardzo małych rozmiarach średnicy ziaren – do 10 mikrometrów. Ziarna są wystarczająco małe, aby mogły przeniknąć głęboko do płuc. Głównym źródłem pyłu PM10 w powietrzu jest emisja ze spalania w indywidualnych systemach grzewczych paliw stałych takich jak węgiel, drewno i biomasa oraz z ruchu drogowego, szczególnie z pojazdów z silnikami wysokoprężnymi bez filtrów cząstek stałych.
Czy w związku z katastrofalnym stanem powietrza Szczawno-Zdrój może utracić status uzdrowiska? Takie pytanie od dawna zadają sobie samorządowcy gminy. Dziś niemal jednej czwartej gmin uzdrowiskowych w Polsce grozi utrata statusu uzdrowiska. Brak zdrowotnego statusu to brak możliwości prowadzenia lecznictwa, utrata milionów złotych wpływów i korzystnego wizerunku, na który Szczawno-Zdrój pracowało od ponad 150 lat.
Walbrzych, Według raportu Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska zanieczyszczenie powietrza związkami benzopirenu przekroczyło 6-krotnie dopuszczalne normy. 15.12.2015 Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
Pamietajmy że Szczawno Zdrój było i jest uzdrowiskiem ze względu na wody źródlane a nie czyste powietrze.
Ciekawe czy pobierana jest opłata klimatyczną od turystów? :-)
oplata klimatyczna jest pobierana.
czy powinno stracić status uzdrowiska – powinno byc tak – szczawno ma 5 lat o ograniczenie emisji niskiej – jesli nie to traci.
sa srodki unijne na ten cel, moga byc celowe z budzetu panstwa, ochorny srodowiska, banku ochrony środowiska itp itd – pomimo tego ze mam gazowe ogrzewanie z mila checia podlaczylbym sie do pecu…
indywidualni nie chca zmian? mozna wprowadzic ustawe, rozporzadzenie, uchwale – jesli w krakowie o czym glosno ostatnio bylo mozna wprowadzac zmiany to w takim szczawnie i innych uzdrowiskach tez mozna
Co się dziwić, jak czyszczony był teren przy nowej hali sportowej to śmieci, liście i krzaki były PALONE. Na Słonecznej Polanie jak wycinano gałęzie to co z nimi zrobiono? SPALONO. Jak wycinali drzewa w Parku Wieniawskiego co zrobiono z gałęziami? SPALONO. Panie Burmistrzu Fedork proszę się wziąć do roboty a nie plotkami zajmować.
Bo Szczawno to brudne miasto. Widać to po usyfionym nasypie kolejowym przy Tesco. Wiatry mamy zachodnie, więc wszelkie gówno, które wisi na krzakach pochodzi właśnie ze Szczawna. Ciekawe, kto posprząta brud i syf po giełdowiczach.