Dodano: 22 lipca 2020 10:22

Zamiast obelisku ofiar katastrofy smoleńskiej czy żołnierzy wyklętych – pomnik Bolka II Świdnickiego. Tak zadecydowali mieszkańcy Świdnicy

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Nie będzie obelisku upamiętniającego żołnierzy wyklętych ani ofiary katastrofy smoleńskiej. Na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego w Świdnicy stanie pomnik księcia Bolka Świdnickiego – tak zadecydowała więcej niż połowa z 1200 świdniczan, którzy odpowiedzieli na ankietę Urzędu Miasta. To świetna wiadomość. – powiedziała Urszula Pawłowska prezes Towarzystwa regionalnego ziemi świdnickiej. Jej zdaniem Skwer Lecha Kaczyńskiego to najlepsze miejsce, w którym pomnik księcia mógłby stanąć:

– To jest miejsce gdzie archeolodzy w latach 70. XX w. odkryli ślady zamku świdnickiego. Są do tego  mapy, są ślady w ziemi tego zamku. To by było otoczenie gdzie książę żył, pracował. To takie piękne miejsce na osi między katedrą a tamtą częścią miasta. Taki trakt handlowy jak gdyby.

Idea postawienia pomnika w miejscu obecnego skweru nie jest nowa. Przed wojną, przez kilkadziesiąt stał tam pomnik pruskiego feldmarszałka Helmuta von Moltke. Po wojnie II wojnie światowej zastąpił radzieckiej myśli technicznej – samolot odrzutowy Jak 23. Od połowy lat 60. XX wieku skwer pozostawał niezagospodarowany.

REKLAMA

Wybór świdniczan to zielone światło dla inicjatorów upamiętnienia księcia Bolka świdnickiego do rozpoczęcia prac związanych z budową. Do jej realizacji ciągle jednak daleka, wieloletnia droga:

– Na pewno w tej chwili przed nami praca dotycząca historii. Ten plac powinien mieć oddźwięk historyczny. Czyli nie tylko postać Bolka, ale powinna znaleźć się tam bardzo duża dawka historii dla ludzi z zewnątrz i nawet świdniczan, bo przypuszczam, że gros ludzi nie bardzo wie dokładnie z jakiego to okresu. – dodaje z uśmiechem Urszula Pawłowska

W konkursie idea pomnika Bolka świdnickiego wygrała z pomysłami upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych i ofiar katastrofy smoleńskiej.

Bolko (Bolesław) II Mały Świdnicki był ostatnim niezależnym księciem piastowskim na Śląsku. Książę świdnicki od 1326, jaworski od 1346, łużycki od 1364 roku, książę na połowie Brzegu i Oławy od 1358, książę siewierski od 1359, książę na połowie Głogowa i Ścinawy od 1361 roku.

Skwer im. Lecha Kaczyńskiego w Świdnicy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także