Dodano: 22 lipca 2020 10:22

Zamiast obelisku ofiar katastrofy smoleńskiej czy żołnierzy wyklętych – pomnik Bolka II Świdnickiego. Tak zadecydowali mieszkańcy Świdnicy

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Nie będzie obelisku upamiętniającego żołnierzy wyklętych ani ofiary katastrofy smoleńskiej. Na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego w Świdnicy stanie pomnik księcia Bolka Świdnickiego – tak zadecydowała więcej niż połowa z 1200 świdniczan, którzy odpowiedzieli na ankietę Urzędu Miasta. To świetna wiadomość. – powiedziała Urszula Pawłowska prezes Towarzystwa regionalnego ziemi świdnickiej. Jej zdaniem Skwer Lecha Kaczyńskiego to najlepsze miejsce, w którym pomnik księcia mógłby stanąć:

– To jest miejsce gdzie archeolodzy w latach 70. XX w. odkryli ślady zamku świdnickiego. Są do tego  mapy, są ślady w ziemi tego zamku. To by było otoczenie gdzie książę żył, pracował. To takie piękne miejsce na osi między katedrą a tamtą częścią miasta. Taki trakt handlowy jak gdyby.

Idea postawienia pomnika w miejscu obecnego skweru nie jest nowa. Przed wojną, przez kilkadziesiąt stał tam pomnik pruskiego feldmarszałka Helmuta von Moltke. Po wojnie II wojnie światowej zastąpił radzieckiej myśli technicznej – samolot odrzutowy Jak 23. Od połowy lat 60. XX wieku skwer pozostawał niezagospodarowany.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wybór świdniczan to zielone światło dla inicjatorów upamiętnienia księcia Bolka świdnickiego do rozpoczęcia prac związanych z budową. Do jej realizacji ciągle jednak daleka, wieloletnia droga:

– Na pewno w tej chwili przed nami praca dotycząca historii. Ten plac powinien mieć oddźwięk historyczny. Czyli nie tylko postać Bolka, ale powinna znaleźć się tam bardzo duża dawka historii dla ludzi z zewnątrz i nawet świdniczan, bo przypuszczam, że gros ludzi nie bardzo wie dokładnie z jakiego to okresu. – dodaje z uśmiechem Urszula Pawłowska

W konkursie idea pomnika Bolka świdnickiego wygrała z pomysłami upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych i ofiar katastrofy smoleńskiej.

Bolko (Bolesław) II Mały Świdnicki był ostatnim niezależnym księciem piastowskim na Śląsku. Książę świdnicki od 1326, jaworski od 1346, łużycki od 1364 roku, książę na połowie Brzegu i Oławy od 1358, książę siewierski od 1359, książę na połowie Głogowa i Ścinawy od 1361 roku.

Skwer im. Lecha Kaczyńskiego w Świdnicy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także