Zamek Książ w pierwszej kręconej produkcji w Polsce dla Netflixa

18 grudnia 2018 20:14. Zamek Książ. Zdjęcia do serialu Agnieszki Holland "1983". Fot. użyczone / NETFLIX / Krzysztof Wiktor

Tematy: 


Zamek Książ zagrał główną kwaterę Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w serialu „1983”. To pierwsza, amerykańsko-polska produkcja, która powstała w Polsce dla amerykańskiego giganta. Film pojawił się na internetowej platformie 30 listopada. Występują w nim między innymi Robert Więckiewicz, Maciej Musiał, Andrzej Chyra czy Ewa Błaszczyk.

Zamek Książ grający reprezentacyjną siedzibę Sztabu Generalnego pojawia się niemal w każdym z ośmiu odcinków pierwszej serii serialu. Zdjęcia powstały w kwietniu w absolutnej tajemnicy.

Akcja serialu „1983” toczy się w alternatywnej rzeczywistości, w której zimna wojna nadal trwa. Upadkowi Związku Radzieckiego zapobiegł atak terrorystyczny w 1983 roku. Komunistyczna władza umacnia się. Polska jest nadal rządzona przez partię, wojsko, milicję i Służby Bezpieczeństwa.

REKLAMA

Zamek Książ. Zdjęcia do serialu Agnieszki Holland „1983”. Fot. użyczone / NETFLIX / Krzysztof Wiktor

Scenariusz przygotował Amerykanin, Joshua Lang. Poszczególne odcinki reżyserowali Agnieszka Holland, jej córka Kasia Adamik, Olga Chajdas czy Agnieszka Smoczyńska.

Produkcja, do której zdjęcia trwały sześć miesięcy, poza Zamkiem Książ, była kręcona w Warszawie, Gdyni i Wrocławiu. W serialu zagrało ponad 150 aktorów i 5 tysięcy statystów.

Zamek Książ od lat przyciąga filmowców. Zabytek zagrał już w blisko trzydziestu produkcjach krótko i długometrażowych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 18 grudnia 2018 20:14
`