Dodano: 13 sierpnia 2020 20:44

Zalew Witoszówka. Jesienią poziom wody wróci do normy?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sytuacja na Zalewie Witoszówka była tematem środowego spotkania władz Świdnicy z dyrekcją Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Przypomnijmy, poziom wody w zalewie jest bardzo niski. Odsłonięte zostało dno. Część żyjących tu stworzeń zginęła. Sprawa bulwersuje od kilku tygodni także mieszkańców.

Przedstawiciele Wód Polskich poinformowali władze Świdnicy, że decyzje dotyczące obniżenia poziomy wody wynikały ze złego stanu technicznego urządzeń na zaporze i zaleceń inspektora nadzoru budowlanego. W planach jest kompleksowy remont zapory, ale przygotowania do prac wymagają czasu. W pierwszej kolejności mają być wymienione stalowe klapy, co pozwoli na przywrócenie normalnego poziomu wody w zbiorniku. Prace mają być wykonane w czwartym kwartale tego roku.

Cieszę się, że doszło do spotkania jednocześnie ubolewam, że tak późno. Gdyby informacja o działaniach Wód Polskich wynikająca ze względów technicznych dotarła do nas wcześniej moglibyśmy wspólnie uprzedzić świdniczan o konieczności przeprowadzenia prac remontowych i jednocześnie zabezpieczyć razem żyjące tam zwierzęta. Cóż, mleko się rozlało, teraz wspólnie musimy zrobić wszystko, aby przywrócić zalewowi jego pierwotny charakter. Mam nadzieję, że harmonogram zaproponowany przez Wody Polskie zostanie zrealizowany bez opóźnień i jesienią poziom wody wróci do normy – mówi prezydent, Beata Miskal-Słaniewska.

REKLAMA

Wyschnięty zalew Witoszowka w Świdnicy. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Wyschnięty zalew Witoszowka w Świdnicy. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Wyschnięty zalew Witoszówka w Świdnicy. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Zobacz także