Tematy: sponsorowany
Zakup pojazdu to wielkie wydarzenie. W końcu niecodziennie kupuje się przedmiot o takiej dużej wartości. Trzeba pamiętać o wielu rzeczach oraz dokładnie sprawdzić pojazd, co również nie jest proste. W tym tekście opowiemy Ci o tym, co należy zrobić po zakupie samochodu. Z tą wiedzą będzie Ci łatwiej dopełnić wszystkich obowiązków.
Bardzo często umowy kupna-sprzedaży są niepoprawnie zredagowane, co powoduje późniejsze problemy z legalizacją transakcji. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, byś przed podpisaniem dokumentów dokładnie sprawdzić, czy spełniają warunki formalne. Jeśli wolisz skorzystać z umowy, co do której będziesz mieć pewność, zaproponuj sprzedawcy gotowy wzór. Pewną umowę kupna-sprzedaży auta znajdziesz na: https://autoumowa.pl/download/
Poniżej znajdziesz szczegółowo opisane wszystkie obowiązki, jakie spoczywają na barkach nabywcy pojazdu.
W momencie, w którym zostaniesz właścicielem pojazdu, będziesz odpowiedzialny za jego ubezpieczenie. Dopilnuj więc, by sprzedawca razem z kluczykami przekazał Ci również dokumenty dotyczące polisy OC. Podczas zakupu masz dwie możliwości, jeśli chodzi o ubezpieczenie:
Żeby zarejestrować samochód, powinieneś zwrócić się do wydziału komunikacji zgodnym z Twoim miejscem zamieszkania. Do rejestracji będziesz musiał wypełnić specjalny wniosek (znajdziesz go na stronach internetowych urzędów) i dołączyć do niego wymagane załączniki. Chodzi przede wszystkim o:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami na rejestrację samochodu masz 30 dni. Pamiętaj, że od 1 stycznia 2020 roku za brak rejestracji jest przewidziana kara finansowa w wysokości od 200 zł do 1000 zł.
Zakupienie pojazdu powoduje powstanie obowiązku opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Dotyczy to jednak wyłącznie zakupu od osoby fizycznej. Obecnie podatek PCC wynosi 2% wartości pojazdu. Pieniądze powinny trafić na konto urzędu skarbowego w ciągu 14 dni o sprzedaży pojazdu. Niestety, ale będziesz również musiał złożyć deklarację PCC-3. Pamiętaj, że jeśli podasz w deklaracji zbyt niską wartość samochodu, to urzędnicy będą mogli wezwać Cię do dopłaty.
To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.