Zakup pojazdu – co trzeba po nim zrobić?

31 marca 2021 14:08. Zakup pojazdu – co trzeba po nim zrobić? fot. użyczona / Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany

Tematy: 


Zakup pojazdu to wielkie wydarzenie. W końcu niecodziennie kupuje się przedmiot o takiej dużej wartości. Trzeba pamiętać o wielu rzeczach oraz dokładnie sprawdzić pojazd, co również nie jest proste. W tym tekście opowiemy Ci o tym, co należy zrobić po zakupie samochodu. Z tą wiedzą będzie Ci łatwiej dopełnić wszystkich obowiązków.

Sprawdź umowę

Bardzo często umowy kupna-sprzedaży są niepoprawnie zredagowane, co powoduje późniejsze problemy z legalizacją transakcji. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, byś przed podpisaniem dokumentów dokładnie sprawdzić, czy spełniają warunki formalne. Jeśli wolisz skorzystać z umowy, co do której będziesz mieć pewność, zaproponuj sprzedawcy gotowy wzór. Pewną umowę kupna-sprzedaży auta znajdziesz na: https://autoumowa.pl/download/

Kupiłeś samochód – co musisz zrobić?

Poniżej znajdziesz szczegółowo opisane wszystkie obowiązki, jakie spoczywają na barkach nabywcy pojazdu.

REKLAMA
  1. Kwestie ubezpieczenia OC

W momencie, w którym zostaniesz właścicielem pojazdu, będziesz odpowiedzialny za jego ubezpieczenie. Dopilnuj więc, by sprzedawca razem z kluczykami przekazał Ci również dokumenty dotyczące polisy OC. Podczas zakupu masz dwie możliwości, jeśli chodzi o ubezpieczenie:

  • możesz zostać przy otrzymanym OC – pamiętaj jednak, że zakończy się ono z dniem określonym w umowie i nie będziesz mógł przedłużyć polisy. Możliwa jest również rekalkulacja składki i konieczność dopłacenia brakującej kwoty, która wynika z Twoich indywidualnych parametrów ubezpieczeniowych.
  • możesz zmienić ubezpieczyciela – w takiej sytuacji powinieneś wypowiedzieć dotychczasową umowę i zawrzeć nową w firmie, w której oferta Cię zainteresowała.
  1. Rejestracja pojazdu

Żeby zarejestrować samochód, powinieneś zwrócić się do wydziału komunikacji zgodnym z Twoim miejscem zamieszkania. Do rejestracji będziesz musiał wypełnić specjalny wniosek (znajdziesz go na stronach internetowych urzędów) i dołączyć do niego wymagane załączniki. Chodzi przede wszystkim o:

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na rejestrację samochodu masz 30 dni. Pamiętaj, że od 1 stycznia 2020 roku za brak rejestracji jest przewidziana kara finansowa w wysokości od 200 zł do 1000 zł.

  1. Podatek od czynności cywilnoprawnych

Zakupienie pojazdu powoduje powstanie obowiązku opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Dotyczy to jednak wyłącznie zakupu od osoby fizycznej. Obecnie podatek PCC wynosi 2% wartości pojazdu. Pieniądze powinny trafić na konto urzędu skarbowego w ciągu 14 dni o sprzedaży pojazdu. Niestety, ale będziesz również musiał złożyć deklarację PCC-3. Pamiętaj, że jeśli podasz w deklaracji zbyt niską wartość samochodu, to urzędnicy będą mogli wezwać Cię do dopłaty.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł sponsorowany

To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Dodano: 31 marca 2021 14:08
`