Zakończono konsultacje społeczne. Co dalej z powiatem Sudeckim?

16 listopada 2023 11:13. Infografika. Starostwa Krzysztof Kwiatkowski / Starostwo powiatowe w Wałbrzychu. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


W powiecie wałbrzyskim zakonczyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu zmiany nazwy powiatu z Wałbrzyskiego na Sudecki. Większość pytanych była przychylna takiej propozycji. Rozmawialiśmy ze starostą wałbrzyskim, który jest inicjatorem tego pomysłu.

Jak powiedział starosta Krzysztof Kwiatkowski, zmiana ma na celu wyraźne rozdzielenie kompetencji powiatu – dziś Wałbrzyskiego i Wałbrzycha – miasta grodzkiego na prawach powiatu.

– Chodzi o to, żeby dwie jednostki samorządu terytorialnego nie posługiwały się taką samą nazwą i nie były ze sobą kojarzone na zasadach działań, które są w nich podejmowane. Uważamy, że miasto Wałbrzych powinno pracować na swoją markę, a my na swoją. Niestety, po rozdzieleniu powiatów popełniono błąd administracyjny, że dwie jednostki samorządu terytorialnego posiadają tę samą nazwę. 

REKLAMA

Mieszkańcy i samorządy gmin są w większości za. 4 Rady Gmin zaopiniowały projekt  pozytywnie, dwie negatywnie, dwie nie podjęły uchwały. Za zmianą nazwy jest też  2/3 pytanych o to  mieszkańców powiatu.

– Teraz trzeba temat przedyskutować w Radzie Powiatu, jeżeli Rada zdecyduje, że idziemy dalej w tym kierunku, będziemy występować o opinię wojewody i dopiero po tej opinii możemy składać wniosek do premiera Rady Ministrów.  

Na koniec przypomnijmy, że w 2021 roku podobną inicjatywę przeprowadzono w Jeleniej Górze, gdzie powiat jeleniogórski zmienił nazwę na Karkonoski.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 16 listopada 2023 11:13
`