Dodano: 17 lutego 2020 12:48

Zakaz wstępu na Śnieżkę. Winny wiatr i zły stan dachu obserwatorium

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


W związku z zagrożeniem zerwania metalowego poszycia dachu górnego dysku budynku Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW PIB na Śnieżce, w sytuacji utrzymującego się silnie wiejącego wiatru, oraz prognozowaną wichurą w nadchodzących dniach, od 17 lutego 2020 roku do odwołania wejście na szczyt Śnieżki jest zamknięte – informuje Karkonoski Park Narodowy.

Chodzi o poszycie najwyżej położonego dysku. Utrzymujący się od kilku dni silny wiatr, który w porywach wieje z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę w każdej chwili może zerwać blaszane poszycie dachu, a te może być śmiertelnym zagrożeniem dla turystów przebywających na szczycie.

Dziś odnotowano w górach porywy wiatru sięgające ponad 140 kilometrów na godzinę. Zakaz ma być odwołany dopiero po tym, gdy pogoda pozwoli na zabezpieczenie luźnych elementów dachu.

REKLAMA

Ze względów prawnych szlaków po swojej stronie nie zamkną Czesi. Tamtejsze służby apelują jednak o ostrożność i informują, że turyści wchodzą na szczyt na własną odpowiedzialność.


Śnieżka w Karkonoszach. fot. Jacek Zych / Dziennik Walbrzych

Śnieżka – 20.08.2019 fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Śnieżka – 20.08.2019 fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Śnieżka – 20.08.2019 fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także