Zakaz wjazdu dla obcokrajowców. Czynne tylko wybrane przejścia. Zagrożenie jest duże – ostrzega minister zdrowia

13 marca 2020 19:53. 4.07.2016. Granica polsko-czeska w Golińsku k/MIeroszowa. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To ostatni moment na działanie. Tu nie ma czasu na półśrodki. Od tego jak się zachowamy w najbliższych tygodniach zależy nasz los i los naszych najbliższych  – mówi Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Szumowski przypomniał, że wszystkie osoby, które od jutra będą wracać z zagranicy zostaną poddane dwutygodniowej kwarantannie. Przypomniał także o zakazie zgromadzeń powyżej pięćdziesięciu osób, w tym zgromadzeń religijnych.

To czas by przerwać ten pas transmisyjny, gdy wirus przenosi się z człowieka na człowieka – mówi minister zdrowia.

REKLAMA

Minister apeluje jednak o spokój i podziękował za internetową akcję, w której ludzie apelują o to, byśmy zostali w domu.

Stan zagrożenia epidemicznego wynika z troski, abyśmy mogli pozwolić chorym leczyć się w spokoju. Im wolniej będzie przyrastała liczba pacjentów zarażonych wirusem, tym większa szansa, że wszystkich uda się wyleczyć. Wirus jest naprawdę groźny. Mamy szansę opanować jego rozpowszechnianie i pomóc pacjentom. Dziękuję za odpowiedzialne zachowanie. Apeluję byśmy swoim bliskim także powiedzieli – zostańcie w domu – dodaje Szumowski.

Jak będzie wyglądała sytuacja na granicy?

Dziś opublikowane zostaną dwa rozporządzenia w tej sprawie. Pierwsze dotyczy przywrócenia kontroli na wszystkich granicach. Drugie ograniczenia możliwości wjazdu dla wszystkich cudzoziemców.

Musimy zamknąć granicę przed koronawirusem. Ten wirus przyszedł do nas z zewnątrz. Z wielką przyszłością komunikuję, że wprowadzamy nową zasadę. Jeśli nie jesteś obywatelem naszego kraju to nie jest czas na wycieczki, granica jest zamknięta – mówi Mariusz Kamiński, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wyjątkiem mają być osoby, które są w Polsce zatrudnione na stałe i mają tu rodziny. Po przyjeździe będą musiały przejść jednak dwutygodniową kwarantannę.

Dziś opublikowana zostanie lista działających przejść. Pozostałe będą zamknięte.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 13 marca 2020 19:53
`