Zakaz przemieszczania się w Sylwestra. Co zrobi policja?

30 grudnia 2020 18:55. Kontrola policyjna na ulicy Wrocławskiej / Armii Krajowej. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Oficjalnie, będą mandaty. Nieoficjalnie, mundurowi mają dość liberalnie podchodzić do osób przemieszczających się w sylwestrową noc. Przypomnijmy, wciąż obowiązuje rozporządzenie, które od 19.oo w Sylwestra do 6.oo rano w Nowy Rok zakazuje przemieszczania się z wyłączeniem spraw „niezbędnych życiowo”. Prawnicy zwracają jednak uwagę, że taki zakaz nie ma podstaw prawnych.

Policja będzie egzekwowała obowiązujące zakazy, czyli między innymi te dotyczące zgromadzeń publicznych oraz przemieszczania się w Sylwestra od godziny dziewiętnastej do godziny szóstej w Nowy Rok. Są możliwe mandaty zgodnie z obowiązującymi przepisami – mówił dziś w TVN24 rzecznik rządu Piotr Müller.

Do sprawy, na dzisiejszej konferencji prasowej odniósł się także premier. Mateusz Morawiecki nie odpowiedział jednak jednoznacznie czy i jak policja będzie karać za przemieszczanie się w Sylwestra i Nowy Rok.

REKLAMA

Myślę, że najlepiej przywołać sytuację z wiosny. Wiosną były wdrożone podobne ograniczenia i nikt nie miał wątpliwości, że one powinny być przestrzegane. To nie tylko apel do zdrowego rozsądku, to apel, by przypomnieć sobie, jak wszyscy przestrzegaliśmy przepisów i jak szybko dzięki temu mogliśmy osiągnąć niezłe rezultaty – mówił premier.

Mniejsze wątpliwości w tej sprawie miał szef resortu zdrowia, który wczoraj gościł w Radiu Zet. W internetowej części programu Adam Niedzielski zapowiedział mandaty za wychodzenie z domu w godzinach od dziewiętnastej w Sylwestra do szóstej w Nowy Rok.

Policja po każdej interwencji może sporządzić wniosek o postępowanie administracyjne, a tam wymierzona jest kara do 30 tysięcy złotych i jest egzekwowana z konta w ciągu 7 dni. Dopiero potem można się odwołać – mówi w wypowiedzi dla stacji Niedzielski.

Co na to policja? Mundurowi przypominają, że o d 28 grudnia do 17 stycznia obowiązują ograniczenia wprowadzone rządowym rozporządzeniem.

Kwarantanna narodowa ogłoszona przez ministra zdrowia oznacza, że w Sylwestra musimy pamiętać o kilku zasadach. Spotkać możemy się tylko w domu, kluby nadal będą zamknięte. Na Sylwestra możemy zaprosić do pięciu osób spoza naszego gospodarstwa domowego. Od dziewiętnastej do szóstej rano przemieszczanie się osób jest możliwe tylko w celu wykonywania czynności zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej, oraz celem zaspokojenia niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego – mówi Agnieszka Głowacka-Kijek z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

Do kwestii przemieszczania się policjanci mają podchodzić bardzo indywidualnie. W takich przypadkach osoby łamiące zapis rozporządzenia mogą być upomniane, ukarane mandatem, a w szczególnych przypadkach mogą skierować wniosek do sądu o ukaranie.

Na taryfę ulgową nie mogą jednak liczyć osoby, które spotykają się w większym gronie w miejscach publicznych czy ci, którzy na ulicy piją alkohol. To właśnie głównie na te dwa aspekty oraz trzeźwość kierowców w głównej mierze mundurowi będą zwracać uwagę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 30 grudnia 2020 18:55
`