Dodano: 12 grudnia 2024 07:27
Zagórze Śląskie. Woda odkryła pozostałości zalanych zabudowań. Trwa usuwanie awarii na zaporze
Od kilku dni utrzymuje się bardzo niski poziom wody w Jeziorze Bystrzyckim. Sytuacja związana jest z awarią zasuwy jednego z upustów na zaporze. Woda odsłoniła pozostałości zabudowań zalanej ponad sto lat temu miejsca zwanego Śląską Doliną.
Do awarii zasuwy doszło pod koniec listopada. Początkowo próbowano usunąć usterkę bez obniżania poziomu wody w jeziorze. Próby okazały się jednak bezskuteczne. W miniony weekend dokonano dodatkowych zrzutów wody z jeziora, tak by woda odsłoniła uszkodzoną zasuwę.
Po tej operacji woda odsłoniła pozostałości zalanych ponad sto lat temu zabudowań. Miejsce zwane kiedyś Śląską Doliną po raz ostatni mogliśmy oglądać osiem lat temu w czasie prac konserwacyjnych na zaporze, wówczas także na tyle obniżono poziom wody, że ruiny były widoczne.
Schlesiertal – Śląska Dolina – było niewielkim przyczółkiem położonym u stóp górującego nad okolicą Zamku Grodno. Kilka domów, dwa kościoły i gospoda Talmühle żyły spokojnym, wiejskim rytmem. Wszystko zmieniło się w 1897, kiedy po wielkiej powodzi pruski parlament podjął decyzję o budowie systemu zapór na górskich rzekach, mających uregulować ich bieg i ochronić mieszkańców przed następstwami podtopień. Równolegle rozpoczęła się budowę kolei sudeckiej, łączącej największą w regionie Swcheidnitz – Świdnica – z uzdrowiskowym miasteczkiem Bad Charlottenbrunn – dzisiejsza Jedlina-Zdrój. To wtedy wielki świat po raz pierwszy usłyszał o miejscu zwanym Schlesiertal.
Planując rozwój infrastruktury kolejowej oraz bezpieczeństwo powodziowe, wszak tory miały biec w bezpośredniej bliskości kapryśnej rzeki Bystrzyca, na wioskę Schlesiertal wydano wyrok. W 1911 roku zaczęto układanie pierwszych torów wózków do wywożenia urobku. Krajobraz rozciągającej się między Breitenhain – Lubachowem, a Kynau – Zagórze Śląski- Śląskiej Doliny zaczął się błyskawicznie zmieniać. Nie minęło 5 lat, a istniejące od XVI wieku górnicze miasteczko Schlesiertal, a wraz z nim i Gasthaus Talmühle, zniknęły z powierzchni ziemi, zalane 3 milionami metrów sześciennych wody, spiętrzonej przez oddaną do użytku w 1919 roku tamę.
Poniżej zdjęcia z ostatnich dni oraz fotografie wykonane osiem lat temu, gdy woda także odsłoniła ruiny zalanych zabudowań.
Zobacz także
- Świdnica. Rekordowy budżet na 2025 rok
- Głuszyca. „Aktywny Senior” – praktyczne wskazówki dla bezpieczeństwa i mobilności
- Jedlina -Zdrój. Lodowa atrakcja dla każdego
- Konkurs na logo „Tygla. Muzeum Wałbrzyszan” unieważniony. Dyrektor mówi o falstarcie
- Wilk w centrum Wałbrzycha? Przyrodnicy i miasto otrzymali sygnał, że drapieżnik mógł być w Parku Jana III Sobieskiego
- Wałbrzych. Nowe boisko i plac zabaw na Piaskowej Górze
Najczęściej czytane
- Trwa dodatkowy zrzut wody w Lubachowie. Usterka na zaporze ma być usunięta „na sucho”
- Zagórze Śląskie. Woda odkryła pozostałości zalanych zabudowań. Trwa usuwanie awarii na zaporze
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Starych Bogaczowicach – warto się tam wybrać
- Świąteczny Jarmark w Szczawnie-Zdroju. Dwa dni w bożonarodzeniowej atmosferze
- Wypadek w Szczawnie-Zdroju. Duże utrudnienia. Cześciowo zablokowana jedna z ulic
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.