Zagórze Śląskie. Pierwsza podpora nowego mostu już stoi

16 lutego 2019 20:32. Budowa kładki nad Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim. 15.02.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Słoneczna, wiosenna pogoda spowodowała, że przyspieszyły prace przy budowie kładki nad Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim. Łącząc dwa brzegi zbiornika zastąpi ona rozebrany w ubiegłym roku stalowy most wiszący, będący przez wiele lat symbolem Zagórza Śląskiego. Dziś już wiemy, że stan starej przeprawy był tak zły, że w każdej chwili mogło dojść do tragedii.

Nowe podpory stanęły niemal dokładnie w miejscu starych.

– Podczas rozbiórki starego mostu okazało się, że podtrzymujące go filary trzymały się niemal siłą woli   – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Adam Hausman, wójt gminy Walim. – Wszyscy pamiętamy, jak stary, stalowy most wpadał charakterystyczny w rezonans.  Niestety – nie tylko pionowy. Z powodu niestabilnego gruntu przez lata podpory dostały luzu i most chwiał się również w poziomie. Byliśmy naprawdę o krok od tragedii. 

REKLAMA

Obecnie grunt został dodatkowo wzmocniony – zajęło to kilka dodatkowych miesięcy pracy, jakie nie były uwzględnione w harmonogramie. Po wybudowaniu filaru przy hotelu Maria Antonina przyjdzie czas na rozciągnięcie pomiędzy nimi stalowych lin, na których, i pomiędzy którymi położone zostaną betonowe płyty kładki. Liny zacisną elementy, dając im jednocześnie elastyczną podporę.

Równolegle do budowy kładki nad jeziorem kilkadziesiąt metrów dalej powstaje budynek akwarium i Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Walimiu. Koniec inwestycji planowany jest na koniec kwietnia tego roku – tak, by w długi majowy weekend turyści mogli cieszyć się z nowych atrakcji.

Budowa kładki nad Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim. 15.02.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Budowa kładki nad Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim. 15.02.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 16 lutego 2019 20:32
`