Dodano: 19 czerwca 2023 11:17

Zagórze Śląskie. Mieszkańcy walczą o bezpieczne dojście do sklepu. Pomóc chce starostwo i gmina

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Mieszkańcy Zagórza Śląskiego domagają się wybudowania bezpiecznego przejścia dla pieszych przez nowo wyremontowaną linię kolejową i dalej chodnika, w stronę położonego kilkaset metrów dalej marketu. PLK poszerzyły i kilka metrów przejazdu, starostwo powiatowe w Wałbrzychu deklaruje utwardzenia części pobocza.

Sam przejazd i jego okolice to teren, który na przestrzeni ostatnich kilku lat zmienił się nie do poznania. PLK wyremontowały zamkniętą od kilkudziesięciu lat linię kolejową, na której już za kilka dni Koleje Dolnośląskie przywrócą ruch pociągów. Tuż obok wybudowano duży market. W tym wszystkim nikt nie pomyślał o pieszych.

– Chodzi tutaj o to, jak my przechodzimy a jadą samochody. No jest niebezpiecznie / Tutaj jest bardzo duży ruch. My mieszkamy tam na letniskowej, troszkę dalej, wiec zarówno w jedną jak i w drugą stronę ten przejazd musimy przechodzić. W piątek szłam zgodnie z przepisami po tamtej stronie i powiem szczerze, że było bardzo ciasno. / No bo tak to się idzie pod prąd, jak się wyjdzie z marketu / – tak sytuacją opisują mieszkańcy Zagórza Śląskiego.

REKLAMA

Mieszkańcy napisali prośbę o budowę chodnika, który będzie odsunięty kilka metrów od krawędzi jezdni. Tak starostwo powiatowe, które zarządza drogą jak i władze gminy Walim widzą problemy mieszkańców i chcą im pomóc.:

– Uważamy że w trosce o bezpieczeństwo, w ramach zarządzania kryzysowego, powiat włączy się i utwardzi, za pomocą kruszywa część pobocza, tak, aby pieszy, uczestnik ruchu drogowego mógł tu bezpiecznie przechodzić. Ja jednak dalej będę przywoływał przepisy prawa, które mówią o 30 metrach, czyli strefie bezpośredniego najazdu na przejazd kolejowy. / Przymiarki do budowy chodnika do Dino były i są cały czas. Deklaruję chęć wspólną, jako gmina, jestem gotowy przekazać środki na budowę tego chodnika – powiedzieli kolejno Starosta powiatu wałbrzyskiego Krzysztof Kwiatkowski i Adam Hausman – wójt gminy Walim

Pomoc w pozyskaniu środków na budowę chodnika i bezpiecznego przejścia dla pieszych zadeklarował też pochodzący ze Świdnicy minister Wojciech Murdzek.

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także