Zagórze Śląskie. Już tylko krok do połączenia obu brzegów Jeziora Bystrzyckiego

27 grudnia 2018 12:01. Budowa kładki nad Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim. 26.12.2018 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Zaprojektowana przez słowackiego konstruktora istnieje jedynie w kilku miejscach na świecie. Teraz, wijącą się wstęgą połączy dwa brzegi jeziora Bystrzyckiego w Zagórzu Śląskim. Mowa o bardzo nietypowej kładce, jaka zastąpi rozebrany wiosną tego roku, wiszący most w Zagórzu Śląskim.

W dużym uproszczeniu konstrukcja polega na rozpięciu pomiędzy dwoma brzegami jeziora przymocowanych do skały czterech lin. Na nich poukładane zostaną betonowe elementy. Ściśnięte, utworzą kładkę. Jak mówi wójt Hausman na etapie projektowania była to pierwsza taka konstrukcja w Polsce i druga, po słowackiej, w Europie. W Stanach Zjednoczonych były trzy kładki wykonane w technologii wstęgowej.

REKLAMA

Konstrukcja jest na tyle nietypowa, że do jej istnienia musi być po dwóch stronach jeziora skała umożliwiająca rozpięcie lin spinających. Dziś prace są na tym etapie, że po jednej stronie jeziora już są zamontowane kotwy i mikropale, teraz prace przeniosły się na drugą stronę, Tam montowane są kolejne kotwy.

Licząca kilkadziesiąt metrów długości kładka, poza funkcją typowo użytkową, pełnić będzie funkcje edukacyjną:

– To będzie kładka multimedialna. Staną na niej trzy ławki, jak dobrze pamiętam, multimedialne. To w ogóle jest taki większy projekt: jest akwarium, gdzie będziemy pokazywali faunę i florę Jeziora Bystrzyckiego, następnie ta kładka, na której będziemy pokazywali ptaki, które tam żyją, a tych gatunków przeróżnych mamy tam trochę. Kolejna rzecz tego dużego projektu to Zamek Grodno, gdzie w specjalnie przygotowanych salach pokazujemy życie lasu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 27 grudnia 2018 12:01
`