Dodano: 12 grudnia 2024 15:59
Zagórze Śląskie. Jutro zaczną usuwanie usterki na zaporze. Kiedy wróci normalny poziom wody w jeziorze?
W środę na zaporze pojawili się pracownicy Tauron Ekoenergia i zewnętrznych firm, którzy oceniali sytuację na uszkodzonym przepuści. Wcześniej poziom wody w Jeziorze Bystrzyckim obniżono na tyle, by przepust znajdował się nad lustrem wody. Jutro rozpoczną się prace zmierzające do usunięcia usterki. Zasuwę można naprawić na miejscu, bez konieczności jej demontażu – zapewnia Tauron.
– Obniżenie lustra wody przy zaporze umożliwiło szczegółowe oględziny upustu i zasuwy. 11 grudnia pracownicy Tauron Ekoenergii przy wsparciu firm zewnętrznych, specjalizujących się w pracach remontowych i konserwacjach zasuw na obiektach hydrotechnicznych, zdiagnozowali usterkę. Problem polegał na rozszczelnieniu się zasuwy. Wyszła ona poza swój stuletni tor wyznaczony prowadnicami, co spowodowało jej zblokowanie – informuje Tauron Ekoenergia.
Jutro rozpoczną się prace uszczelniające i próba osadzenia zasuwy w jej właściwym torze. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace zakończą się w sobotę i ruszy napełnianie zbiornika.
– Przy obecnym dopływie poziom wody w jeziorze powinien wrócić na swoje miejsce najpóźniej w drugim tygodniu stycznia 2025 roku – informuje Tauron.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przypomnijmy, do awarii zasuwy doszło pod koniec listopada czasie prac konserwacyjnych. Pierwsze próby usunięcia usterki okazały się bezskuteczne. Wówczas zapadła decyzja o obniżeniu poziomu wody w Jeziorze Bystrzyckim do wysokości, która umożliwi obejrzenie uszkodzonego elementu „na sucho”.

Zobacz także
- Rowerem i hulajnogą w Wałbrzychu? Sprawdź, zanim dostaniesz mandat
- Kłopoty z remontem szkoły na Podzamczu. Termin się wydłuży
- Alarmy pogodowe odwołane. Służby apelują o czujność
- Bezpieczniej na Zamkowej. Powiat pomoże Jedlinie-Zdroju
- Ewakuacja w bolesławieckim szpitalu. Groźny wyciek gazu
- Znamy wstępne wyniki matur 2025. Jak poradzili sobie maturzyści z Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego?
Najczęściej czytane
Jedlina-Zdrój. Wodny plac zabaw już działa
Uwaga kierowcy: kolizja z TIR-em na zjeździe z Ronda Niepodległości
Śmiertelny wypadek rowerzysty. Tragiczny weekend w Wałbrzychu
Droga koło Książa do remontu. Władze miasta twierdzą, że jest w fatalnym stanie
Uwaga na kody QR w lasach. Nadleśnictwo Wałbrzych ostrzega przed pułapką na turystów