Dodano: 29 maja 2023 14:45

Zabytkowe meble odnalezione w piwnicach pałacu. Mogą pochodzić z Zamku Książ

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


W piwnicach należącego do Muzeum Narodowego w Poznaniu Pałacu w Rogalinie odnaleziono meble pochodzące z Zamku Książ. Po miesiącach starań administracyjnych meble wrócą do Wałbrzycha.

Jak wyjaśnił dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Tomasz Łęcki meble trafiły do Rogalina zaraz po II wojnie światowej. Podobnie jak setki innych zabytków odebranych faszystom lub szabrownikom trafiły do jednej z muzealnych składnic – właśnie do pałacu w Rogalinie. Rozkręcone przeleżały w piwnicach dziesiątki lat.

– Top jest komplet dziewięciu ozdobnych szaf, które są w kolorze czerwono-złocistym. One służyły do ekspozycji tutaj na Zamku minerałów, kamieni, pewnych pamiątek, nawet pochodzenia starożytnego. Są niezwykle kunsztowne., To jest taki też bardzo w swoich gabarytach okazały komplet – wyjaśnia Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.

REKLAMA

One są w stanie wymagającym naprawdę dużego nakładu, żeby przywrócić je do stanu dawnej świetności. My jesteśmy tym podmiotem, który po pierwsze od muzeum Narodowego w poznaniu te szafy przyjmie w depozyt. Taki długoletni, bo umowa depozytowa między naszymi muzeami jest podpisana na 25 lat, a następnie doprowadzi do stanu pozwalającego na pokazanie je turystom. – mówi Jacek Drejer, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.

Meble będzie trzeba złożyć, zakonserwować, przywrócić dekoracje i złocenia. Na to wszystko potrzeba czasu i bardzo dużo pieniędzy. Ostatecznie meble trafią tam, skąd zostały po wojnie wywiezione – do Zamku Książ.

Szafy z magazynu w Pałacu w Rogalinie, określone jako pochodzące z Zamku Książ. Fot. mat. prasowe.

Archiwalna fotografia wnętrz Zamku Książ. Fot. mat. prasowe.

Szafy z magazynu w Pałacu w Rogalinie, określone jako pochodzące z Zamku Książ. Fot. mat. prasowe.

Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu. Fot. DAI / Dziennik Wałvrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także