Każdy Rodzic wysyłający dziecko na wycieczkę lub kolonie dzięki e-usłudze „Bezpieczny autobus” może sprawdzić, czy autokar, który będzie przewoził ich pociechy jest sprawny i dopuszczony do ruchu oraz czy posiada aktualne ubezpieczenie OC. Rodzicom do skorzystania z usługi wystarczy numer rejestracyjny pojazdu i znajomość adresu www.bezpiecznyautobus.gov.pl Bezpieczny Autobus to e-usługa, która pozwoli nie tylko rodzicom, ale także każdemu zainteresowanemu szybko i w łatwy sposób sprawdzić w Internecie informacje o autobusie lub autokarze, którym planowana jest podróż lub którym codziennie jeździmy do pracy lub szkoły.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przed wyjazdem dziecka autokarem na wakacje należy sprawdzić, kto i gdzie organizuje wyjazd i miejsce pobytu, należy również ustalić, czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje, jaki jest program pobytu oraz czy jest on zgodny z naszymi i dziecka oczekiwaniami. Nad właściwym przebiegiem podróży powinni czuwać opiekunowie wycieczki. Z reguły jeden opiekun przypada na 15 osób. Miejsce przy drzwiach autobusu muszą zająć osoby dorosłe, natomiast kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy. Przejścia w autokarze powinny być wolne, co wpływa na bezpieczeństwo i umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże należy ulokować na półkach lub w bagażniku pojazdu).
Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych ma przestrzeganie przepisów o czasie pracy kierowcy. W trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te powinny być wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych tj. na oznakowanych parkingach (MOP – miejsca obsługi podróżnych). W przypadku wycieczek wielogodzinnych przerwy należy organizować częściej, przynajmniej raz zarządzić dłuższą przerwę – około jednej godziny na posiłek.
Podczas wyboru miejsca odpoczynku w czasie podróży powinniśmy pamiętać aby unikać postojów na odosobnionych pustych parkingach lub w przypadkowych miejscach.