Dodano: 2 września 2019 07:57

Wystartowało głosowanie na projektu Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego. Do wyboru 19 propozycji

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Do budżetu obywatelskiego wpłynęło 27 projektów. Mieszkańcy będą mogli głosować na 19, bo 6 projektów nie przeszło merytorycznej weryfikacji, a 2 połączone zostały z innymi. W tym roku nie ma projektów dzielnicowych, a jedynie ogólnomiejskie. Na realizację projektów przeznaczono 3 miliony złotych, ale żaden z projektów nie może przekroczyć kwoty 620 tysięcy złotych.

Co ważne, głosować można tylko elektronicznie na stronie wbo.walbrzych.eu. Mieszkańcy, którzy ukończyli 14 lat mogą wybierać projekty, które im się podobają do końca września. Każda osoba ma tylko jeden głos.

Głosować można za pomocą telefonów, komputerów czy tabletów. Dla tych, którzy nie mogą oddać głosów, bo nie mają takich urządzeń, miasto przygotowało sześć specjalnych punktów w Śródmieściu, na Podzamczu, Piaskowej Górze czy Sobięcinie. To głównie filie Biblioteki Pod Atlantami.

REKLAMA

Pierwszy projekt zakłada budowę tężni solankowej w Parku Sobieskiego, tuż obok Ogrodu Różanego. Początkowo pomysłodawcy chcieli umieścić tężnie na skwerze naprzeciwko poczty przy ulicy Słowackiego. Koszt – 502 tys. zł.

Przyjazne Podwórko to warta 150 tys. złotych propozycja utworzenia miejsca zabawy i zewnętrznej siłowni dla mieszkańców Białego Kamienia, w okolicach ulic Bema i Obrońców Pokoju. Kolejna propozycja to rewitalizacja placu zabaw w dzielnicy Lubiechów. Chodzi o wart 310 tys. złotych drugi etap prac polegający na ogrodzeniu terenu i doposażeniu go w siłownię zewnętrzną.

Piąty projekt zakłada kupno specjalistycznego pojazdu dla grupy poszukiwawczej OSP. Ma on służyć w czasie akcji polegających na poszukiwaniu zaginionych. Koszt – blisko 550 tys. złotych.

Na nieco więcej, bo 553 tys. złotych wyceniony został projekt numer sześć, który zakłada zagospodarowanie terenu pod wiaduktem przy ulicy Niepodległości. Miałby się tam pojawić betonowy podest, jako amfiteatr, przyrządy do ćwiczeń czy nowe rośliny.

Za 400 tys. złotych boiska do siatkówki plażowej przy ulicy Blankowej chcą odnowić autorzy projektu numer osiem. 620 tys. złotych to kwota, na którą wyceniono projekt numer dziewięć. Ten zakłada budowę ścianek wspinaczkowych, boiska wielofunkcyjnego, bramek do piłki ręcznej i nożnej, stołów do ping-ponga na terenie dawnego boiska na Poniatowie.

Doposażenie, naprawienie i ogrodzenie placu zabaw na Psim Polu to kolejna propozycja. Ten projekt wyceniono na 90 tys. złotych. 620 tys. złotych może kosztować zagospodarowanie terenu między ulicami Namysłowskiego, Ogińskiego, Sygietyńskiego i Piłsudskiego. To projekt numer dwanaście zgodnie, z którym ma powstać miejsce dla wypoczynku.

Budowa placu zabaw na Starym Zdroju to propozycja autorów projektu numer czternaście, który wyceniono na ponad 337 tys. złotych. Projekt numer piętnaście zakłada odnowienie stadionu przy ulicy Kusocińskiego. Koszt to 620 tys. złotych. Na Piaskowej Górze miałby powstać FlowPark, siłownia, trasy do rolek.

Projekt numer dziewiętnaście zakłada budowę dwóch zewnętrznych siłowni. Jednej na Podzamczu, drugiej na Nowym Mieście. Koszt 523 tys. złotych. Siłownie mają integrować mieszkańców obu dzielnic.

Rewitalizację terenu pomiędzy ulicami Paderewskiego i Chopina proponują za 616 tys. złotych autorzy dwudziestego pierwszego projektu. Natomiast na 620 tysięcy złotych wyceniono kolejny, dwudziesty drugi projekt, który zakłada przygotowanie terenu rekreacyjnego na Gaju.

Zakup sceny mobilnej to propozycja autorów dwudziestego trzeciego projektu. Koszt do blisko 589 tys. złotych. Scena miała by być wykorzystywana w czasie wydarzeń kulturalnych na terenie całego Wałbrzycha.

Bio10 Pasieki Zielony Wałbrzych to już projekt numer dwadzieścia cztery. Za 611 tys. złotych zakłada on utworzenie dziesięciu miejskich pasiek, które mają być wykorzystywane w celach badawczo-naukowych.

Dwudziesty piaty projekt dotyczy Nowego Miasta i zakłada odnowę podwórka budynków przy Piłsudskiego 47-55 i Staszica 4-8. Koszt oszacowano na 57 tysięcy złotych.

Budowę małej, plenerowej sceny w Parku Sobieskiego za 600 tys. złotych proponują autorzy projektu numer dwadzieścia sześć. Boisko i wesoły plac zabaw, za ponad 520 tysięcy złotych przy ulicy Przywodnej chcą wybudować autorzy projektu numer dwadzieścia siedem.

Konferencja prasowa dotycząca Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego fot. Tomasz Trybek / Dziennik Wałbrzych

Konferencja prasowa dotycząca Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego fot. Tomasz Trybek / Dziennik Wałbrzych

Konferencja prasowa dotycząca Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego fot. Tomasz Trybek / Dziennik Wałbrzych

Konferencja prasowa dotycząca Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego fot. Tomasz Trybek / Dziennik Wałbrzych

Konferencja prasowa dotycząca Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego fot. Tomasz Trybek / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także