Wyrywkowe kontrole na granicy z Czechami. Także w Golińsku

10 lutego 2019 12:04. Przejście graniczne Golińśk/Mezimesti. 10.02.2019 r. . fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
Kontrole graniczne

Tematy: 


Od 10 do 16 lutego na granicy wewnętrznej zostaje tymczasowo przywrócona kontrola graniczna z powodu odbywającego się od poniedziałku w Warszawie. „Spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie” – poinformowała w piątek Straż Graniczna.

Kontrole, jak zapowiada Straż Graniczna, prowadzone będą wyrywkowo, na różnych przejściach. I choć dziś w południe, na przejściu granicznym w Golińsku, funkcjonariuszy Straży Granicznej nie spotkaliśmy, kontrole mogą być przeprowadzane po południu lub w godzinach wieczornych.

– Kontrola prowadzona będzie w sposób wyrywkowy, w oparciu o patrole Straży Granicznej z wykorzystaniem specjalistycznego, mobilnego sprzętu – wyjaśnia rzecznik Straży Granicznej por. Agnieszka Golias.

REKLAMA

Kontrolowane będą jedynie osoby wjeżdżające do Polski. Kontrola prowadzona będzie w sposób wyrywkowy, a działania dostosowane do realnego zagrożenia. Osoby i pojazdy będą typowane do kontroli na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby państw sąsiednich. W przypadku ustalenia osób, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, wydawane będą decyzje o odmowie wjazdu do naszego kraju.

W regionie wałbrzyskim otwarte pozostaną wszystkie przejścia graniczne, także turystyczne. Do Czech przejść będzie można w: Radków – Bozanov, Tłumaczów, Głuszyca Górna – Jannovičky, Łomnica – Ruprechtický Špičák , Mieroszów – Mezimĕstí, Golińsk, Łączna – Zdoňov, Chełmsko Śląskie – Libná, Okrzeszyn – Petřikovice i Lubawka – Královec.

Wszyscy odwiedzający w tym czasie Polskę powinni być przygotowani na konieczność okazania dokumentów oraz zezwolić na sprawdzenie pojazdu, którym podróżują. W czasie trwania tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej obywatele UE, EOG oraz innych państw, które nie należą do UE, ale na podstawie umów zawartych z UE korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania, mogą wjechać na terytorium Polski na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.

Obywatele państw trzecich muszą spełnić warunki wjazdu określone w przepisach i posiadać paszport oraz wizę, jeśli jest wymagana. Lista państw, których obywatele mogą podróżować do Polski bez wiz jest dostępna na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 10 lutego 2019 12:04
`