Dodano: 18 listopada 2024 11:42
Wypłata pomocy do 200 tysięcy złotych dla powodzian ma przyspieszyć. Wojewoda przeprasza za opóźnienia
Wypłata pomocy do 200 tysięcy złotych dla powodzian, którzy ucierpieli w czasie wrześniowej powodzi na Dolnym Śląsku, ma przyspieszyć – to zapowiedzi po weekendowym spotkaniu samorządowców z wojewodą i pełnomocnikiem rządu do spraw usuwania skutków powodzi. Już w tym tygodniu pieniądze ma otrzymać blisko sto rodzin z Kłodzka.
Problemy związane z wypłatą zasiłków na remonty domów i mieszkań, które zostały zniszczone przez żywioł, stanowią jedno z największych wyzwań.
– Zasiłki, no tu jest rzeczywiście problem, też formalny, że musiały przejść całą procedurę także tych komisji gminnych, które musiały przejść i bezpośrednio zobaczyć, moim zdaniem mogło to iść szybciej i za to wszystkich mieszkańców przepraszam w imieniu swoim, samorządów, że to nie poszło aż tak szybko, jakby oczekiwali czy tak sprawnie jakby oczekiwali, przyspieszamy razem z samorządowcami – zapewnia Maciej Awiżeń, wojewoda dolnośląski.
Procedury uproszczone, ale nadal wolne
Choć procedury weryfikacji wniosków zostały uproszczone, nie obyło się bez trudności. Jak wyjaśnił wojewoda, część wniosków wymagała poprawek, co spowolniło proces wypłat. W ramach nowych ustaleń zrezygnowano z niektórych formalności, takich jak konieczność przeprowadzania dodatkowych wywiadów środowiskowych. Te zmiany mają na celu usprawnienie działania administracji.
Do tej pory wypłacono środki dla około 250 rodzin, jednak problem pozostaje poważny, ponieważ na Dolnym Śląsku w obliczu katastrofy znalazły się dziesiątki gmin, a skala zniszczeń sprawia, że nie wszystkie wnioski zostały rozpatrzone. Z powodu opóźnionych wypłat, mieszkańcy, którzy nie otrzymali zasiłków, zaczynają tracić cierpliwość, co zostało zauważone przez władze.
W tym tygodniu pieniądze mają trafić do mieszkańców Kłodzka.
– To jest 107 wniosków na w sumie ponad 10 milionów zł, czyli 107 rodzin otrzyma te środki na początku już tego tygodnia, te wnioski przeszły już też przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Finansów, czyli kiedy tylko Narodowy Bank Polski będzie gotowy do wypłat, te pieniądze też przejdą przez Urząd Wojewódzki i dojdą do budżetu miasta Kłodzka – mówi Maciej Awiżeń.
Zasiłki na odbudowę
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zasiłki na remonty domów sięgają nawet 200 tys. zł, ale proces ich przyznawania jest czasochłonny. W ramach tego wsparcia, w pierwszej kolejności pomoc otrzymają rodziny, których wnioski zostały poprawnie złożone i rozpatrzone. Wojewoda zapewnił, że w najbliższych dniach kolejne środki trafią do mieszkańców, jednak procedury administracyjne muszą zostać spełnione, aby uniknąć, nadużyć.
Sytuacja staje się pilna, ponieważ rozpoczyna się zima. Władze apelują do osób, które nadal mieszkały w zniszczonych domach, aby skorzystały z oferty obiektów turystycznych, w których zapewniono im miejsce noclegowe. Pomimo opóźnień, żadna z osób nie pozostaje bez dachu nad głową, zapewniają urzędnicy. Obiekty turystyczne są w pełni opłacane przez państwo.
– Ewakuowanych czy tych, którzy nie mogą na razie mieszkać na terenie Dolnego Śląska, jest około 1000 osób, z czego niecałe 500 osób przebywa właśnie w obiektach turystycznych, które są płacone przez państwo, natomiast pozostałe osoby przebywają u rodzin lub mają inne miejsce zamieszkania i tutaj od razu apel, my staramy się, samorządy starają się, abyśmy dotarli do wszystkich mieszkańców, którzy jeszcze na przykład tydzień temu uważali, że są w stanie mieszkać tam, gdzie mieszkają, bo takie miejsca się zdarzają, że parter zalany, my będziemy mieszkać na pierwszym piętrze. Każdą taką osobę, proszę o zastanowienie się, czy naprawdę warto zostawać w takim domu, czy nie lepiej jednak skorzystać na zimę z oferty, którą my wskazujemy, zamieszkać w turystycznym obiekcie – mówi Awiżeń.
Zobacz także
- Głuszyca na Kongresie Samorządowym we Wrocławiu. Jakie wyzwania przed gminą
- Czarny Bór. 28-latek chciał być bogaty. Wpadł na pomysł by podrabiać banknoty
- Dramatycznie brakuje krwi. Apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu
- Koszykarze dla powodzian. Obszerna fotorelacja z meczu Górnika Wałbrzych z Twiedzą Kłodzko
- Burger Drwala wrócił do znanej restauracji. Kilka lat temu jego miłośnicy zablokowali skrzyżowanie w Wałbrzychu
- Wałbrzych. Powiatowy Urząd Pracy zamyka swoje filie. Urzędnicy będą pełnić dyżury
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Akcja policji na wałbrzyskiej giełdzie. Policjanci zabezpieczyli podrobiony towar o wartości 100 tysięcy złotych
- Wałbrzych. Kończy się nabór wniosków na mieszkania przy Traugutta. Zainteresowanie? To może zaskoczyć
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.